Novinky ze školy – školní rok 2007/2008

Akademie 2008

Ve středu 18. června zůstala naše základní škola otevřená až do pozdních hodin. Rodiče, prarodiče, kamarádi, spolužáci, všichni byli pozváni na akademii školy, jejíž každoroční pořádání se u nás stalo milou tradicí. Mnoho žáků navštěvuje zájmové kroužky různých zaměření a vyvrcholením jejich snažení je právě akademie. Již na čtvrtek 12. června si žáci ze třetí třídy připravili s paní učitelkou Brudnovou besídku „Hallo, Superstars!“ aneb Jak jsme se začali učit angličtinu. Že nejenom „začali“, ale že se i mnohé naučili, dokázali třeťáci pásmem říkanek, scének a písniček, samozřejmě v anglickém jazyce. Odměnou byl veliký potlesk i slzy dojatých maminek, které v závěru dostaly kytičku.

Úvod středečního odpoledne začal trochu netradičně – hudebním klipem třídy 9. B. V prvním dubnovém týdnu probíhal na naší škole projektový týden zaměřený na zdravý životní styl a ochranu životního prostředí. Při závěrečném dnu měli žáci shrnout události, poznatky, zkušenosti a dojmy získané během celého projektu. No a devátá třída chtěla zaujmout něčím originálním a vtipným a tak se s pomocí paní učitelky Hůlové zrodil text písně na hudbu Jiřího Šlitra Marnivá sestřenice. A protože vystoupení opravdu zaujalo, přišla paní učitelka Hůlová s nápadem vytvořit k písni klip. Oslovila pana Justicha, který nedávno zorganizoval na naší škole pěveckou soutěž Solasido, a ten ho s deváťáky natočil. Po několika hodinách úmorné práce se podařilo vytvořit klip, jehož slavnostní premiéru měli možnost diváci zhlédnout právě na akademii. Že se povedl, dokazoval nejen smích a potlesk, ale i počet zájemců o DVD, které bylo natočeno.

Poté se přítomní přesunuli do velké tělocvičny, kde program pokračoval sestavou aerobiku dívek sedmé třídy – Katky Andrlíkové a Ivety Šilhové, kterou secvičily s paní učitelkou Kružíkovou. Smysl pro rytmus, nadšení a radost vyzařovaly z každého jejich pohybu. Po velikém potlesku pak zatancovali v rytmu country členové tanečního kroužku paní učitelky Hajžmanové. Pestré kostýmy, úsměvy a elán tanečníků roztleskaly a rozpohybovaly každého v sále. Slova chvály a aplaus, které děti a paní učitelka za svůj výkon sklidily, byl vskutku zasloužený. Poté se diváci přesunuli zpět do školní jídelny, kde je přivítali mladí ochotníci dramatického kroužku paní učitelky Brabcové. Dramatizace veršované pohádky „Princezna se zlatou hvězdou“ na čele byla úžasná a malí herci ve svých rolích velmi přesvědčiví, odpovědní a někteří z nich prokázali i překvapivou míru talentu.

Všechna vystoupení byla tedy skvěle připravená a ten, kdo ví, co obnáší práce s dětmi, musí obdivovat trpělivost a nadšení učitelů a nezbývá než jim poděkovat a popřát chuť a mnoho tvořivých nápadů do budoucna.

(25.06.2008)

Výlet do Německa

29.5. a 30.5. 2008 podnikla skupinka 7 žáků a 2 učitelek výlet do Bavorské Rudy a na nejvyšší horu Šumavy Velký Javor. Žáci se již několik let učí německý jazyk a měli zájem si prověřit, jak na tom ve skutečnosti s němčinou jsou. Vlakem z Plzně jsme se během dvou a půl hodiny přemístili do Bav. Rudy, kde přímo nádražní budovou mezi Alžbětínem a Bayerisch Eisenstein probíhá státní hranice. Tu jsme překročili již bez batohů a vydali se na prohlídku malého lázeňského městečka Bayer. Eisenstein. Počasí nám přálo, obchody byly některé i přes poledne otevřené a mohli jsme začít utrácet. První prověrka jazyk. dovedností na sebe nenechala dlouho čekat, neboť nám chyběl míč na podvečerní program. Žáci obstáli,vše potřebné si sami zjistili, složili eura a míč úspěšně zakoupili. Společně jsme se ještě vydali k řece Regen, kde se ti odvážnější i osvěžili. Pomalu jsme se začali vracet zpět k nádraží, neboť na 14. hod jsme měli objednanou exkurzi v restauraci s ukázkou foukání skla.

Tady už rozumět rodilému mluvčímu bylo obtížnější, ale ti, co se nebáli zeptat na překlad, určitě pochopili. Michal dokonce nelitoval 3 eur a sám si vytvořil krásný skleněný dárek, ovšem pro koho, to nám neprozradil.

Pak už následoval přesun do penzionu Jiskra v Žel. Rudě, který dle mínění všech předčil naše očekávání. V podvečer jsme si ještě zasportovali. Nádhernými střelami na koš doslova perlil Kuba. I když ve výpravě byly pouze dvě dívky- Karolína s Maruškou- klukům určitě stačily. Měli jsme dokonce štěstí, neboť jsme při tréninku v Rudě potkali slavného Lukáše Bauera. On nás bohužel neznal. Pak už bylo zapotřebí jít včas spát a ráno se vydat na celodenní túru na Velký Javor. Počasí opět nádherné, 7km chůze chráněnou oblastí Šumavy také pěkné, svezení lanovkou příjemný zážitek a dovršení celého úsilí – úchvatný rozhled širokodaleko, až na vrcholky Alp. V nadm. výšce 1456 m jsme se občerstvili a pak následovala cesta zpět, vyzvednutí batohů v infocentru, kde jsme se ještě před výstupem dozvěděli mnoho zajímavostí.

Ve vlaku si Kuba, Vašek a Honza i zdřímli a pak už hurá všichni k mamince a tatínkovi domů!Lukáš byl tak moc unavený, že neváhal zavolat domů, aby auto bylo přistavené co nejblíže u vlaku a on už nemusel ani kousek pěšky…

Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa Výlet do Německa

(25.06.2008)

Zlatá vařečka 2008

Jednou z nejoblíbenějších soutěží na naší škole a milou tradicí se stala soutěž
O Zlatou vařečku. Stejně jako každý rok i letos se sešlo mnoho soutěžících a zajímavých receptů. Čtrnáct děvčat a tři kluci převážně ze šesté a sedmé třídy znalo svůj nelehký úkol dokonale: připravit hlavní jídlo nebo sladký dezert podle přineseného receptu tak, aby zachutnal přísné porotě.
Ve dvě hodiny byly ve školní kuchyni přichystány suroviny i pomocné ruce našich kuchařek a soutěž mohla začít. Mladí kuchaři se s vervou vrhli do přípravy jídel. Motivaci měli příkladnou – ceny pro nejlepší byly pěkné: hlavní cena – ruční mixer, sady skleniček, hrnečky, knihy plné receptů a jiné praktické ceny do domácnosti. Za chvíli se už z kuchyně linula vůně masa, příloh, zeleniny, sladkostí. Ten, kdo měl možnost nahlédnout přímo „pod pokličku“ se nestačil divit šikovnosti a fantazii dětí. A soutěžící se snažili, neboť porotci byli přítomni i v kuchyni, protože jedním z kritérií hodnocení byla kromě nápadu, obtížnosti přípravy, konečného vzhledu i samostatnost při vaření. Když skončila práce soutěžícím a ti si mohli odpočinout po namáhavém výkonu a posilnit se grilovaným kuřetem, které všichni za odměnu dostali, začala nelehká práce porotcům pod vedením paní Kastenové. Protože ať už to byly kotlety, kuřecí steaky, ryby, poháry či jiné speciality, všechno vypadalo moc pěkně a chutnalo to již od pohledu. Nakonec se porota rozhodla udělit první místo Aničce Keslové za Živáňskou v alobalu a druhé místo Míše Hamplové za neodolatelné Řezy s jahodovým krémem. Třetí místo obsadila Jana Hellerová za Filé se zeleninou. Pak už následovala ochutnávka všech jídel, poděkování všem přítomným, obzvlášť paní Tolarové za zorganizování soutěže a samozřejmě sponzorům, bez kterých by nemohly být rozdány hodnotné ceny. Většina soutěžících přislíbila účast i v příštím roce, takže se společně budeme těšit na další báječná jídla, spolupráci i potěšení z vaření

Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008 Zlatá vařečka 2008

(09.06.2008)

Jaro 1945 – exkurze 9. tříd

Počátkem května si každoročně připomínáme výročí osvobození Československa sovětskou a americkou armádou. Ani letos tomu není jinak. U příležitosti Slavností svobody se žáci devátých ročníků zúčastnili unikátní cesty do historie s názvem Jaro 1945. Tato poznávací vyjížďka byla naplánována na 6. května; tj. den, kdy americká armáda osvobodila Nezvěstice. Trasa spojovala méně známá pamětní místa, kde v závěru 2. světové války došlo k událostem, které se nevešly do učebnic. Na každém z těchto míst se odehrály důležité momenty ze života příslušníků americké armády – letců i obyčejných vojáků.
A nyní již k samotné akci. Krátce po poledni jsme nastoupili v Plzni na nádraží do autobusu, kde na nás již čekal kurátor muzea Patton Memorial Pilsen pan Jíša. Ten žáky již v autobusu seznamoval s některými důležitými historickými fakty týkajícími se 2. světové války a tím tak přiblížil atmosféru posledních válečných dnů v Plzni a okolí. Plni očekávání jsme se vydali na cestu. První zastávka byla v Křimicích. Zde většina chlapců a děvčat pozorně vyslechla poutavé vyprávění pana průvodce a zároveň si se zájmem prohlédla pomník se jmény letců bombardérů B-17G, kteří zahynuli při náletu v dubnu 1945. Za pozornost také stála pamětní deska věnovaná vojákům 2. pěší divize. Druhá zastávka nás čekala u pomníku příslušníků americké armády ve Vejprnicích. Naše putování, které trvalo téměř devadesát minut, končilo v Liticích. Toto půvabné místo zažilo poslední nálet na Plzeň a i zde zahynulo několik letců. Obyvatelé Litic těmto hrdinům vyjádřili úctu a dík vybudováním památníku. Velmi pěknou tečkou celého odpoledne byla prohlídka expozice muzea Patton Memorial Pilsen. Navazovala na události spjaté s osvobozením města Plzně a jihozápadních Čech americkou armádou. Zajímavostí byly artefakty ze sestřelených letadel B–17G a další exponáty připomínající osvoboditele, na které by mladá nastupující generace neměla zapomenout.
Myslím, že čas věnovaný této kapitole dějin, nebyl marný. Je jasné, že ne každý člověk najde zálibu ve válečných událostech. Snad se ale podařilo díky zasvěcenému vyprávění pana průvodce i konkrétním případům pochopit nesmyslnost války a také si lépe zapamatovat některá fakta spojená s touto nelehkou dobou.

Jaro 1945 – exkurze 9. tříd Jaro 1945 – exkurze 9. tříd Jaro 1945 – exkurze 9. tříd Jaro 1945 – exkurze 9. tříd

(30.05.2008)

Pěvecká soutěž SOLASIDO

Po úspěšné premiéře v minulém roce se i letos na Základní škole v Nezvěsticích uskutečnila pěvecká soutěž SOLASIDO. Do bojů, v nichž rozhoduje kvalita a síla hlasu, se přihlásilo mnoho výborných zpěváků, kterými se může základní škola pochlubit.
Mladí adepti a adeptky zpívání se nejdříve museli na svůj velký okamžik důkladně připravit. Nejtěžší úkol na ně čekal hned zpočátku – vybrat si vhodný text. Pak už zbývala jen „maličkost“, zvolenou píseň co nejlépe nacvičit a připravit na interpretaci před zvědavým publikem.
Za vynaložené úsilí byli všichni aktéři odměněni velkým potleskem. A to hned dvakrát. Poprvé na dopolední generální zkoušce, kdy se představili svým spolužákům, podruhé ve velkém podvečerním finále 24. dubna v restauraci BON, na které se přišli podívat i rodiče a další příbuzní začínajících zpěváků.
Velmi nesnadnou úlohu měla porota, která měla ve třech soutěžních kategoriích vybrat ty nejlepší hned z třiceti dvou účastníků! První čtyři z každé kategorie si kromě ovací odnesli i pěkné ceny. Všichni si však náramně užili příjemně strávený podvečer. V Nezvěsticích se už těší na příští pěvecké zápolení.
A na závěr splňme zpravodajskou povinnost, ve stručném přehledu naleznete konečné pořadí.

I. kategorie (2. – 3. třída):
1. Kateřina Šafránková
2. Eliška Šmídtová
3. Jan Kvapil
4. Jáchym Trojanec

II. kategorie (4. – 5. třída):
1. Barbora Šmídová
2. Karolína Hamplová
3. Kateřina Šimková
4. Gabriela Loudová

III. kategorie (6. – 9. třída):
1. Michaela Hamplová
2. Vendula Moulisová
3. Denisa Langová
4. Hana Urbanová

Pěvecká soutěž SOLASIDO Pěvecká soutěž SOLASIDO Pěvecká soutěž SOLASIDO Pěvecká soutěž SOLASIDO

(30.05.2008)

Týden zdravého životního stylu (očima žáka) aneb co nám tento týden dal a vzal

Celý týden od 31. března do 5. dubna proběhl ve znamení zdravého životního stylu. Již předem nás učitelé seznámili s tímto projektem a my jsme dostali za úkol promyslet a přednést při prezentaci tříd v závěrečný den naše zhodnocení projektu a připravit kulturní vystoupení. Jistěže jsme nebyli nadšeni, protože úkoly jakéhokoli typu nemáme rádi a snadnější je poslouchat, co nám kdo přednese (ono je to pohodlné, když někdo něco dělá za vás). Na druhou stranu to byla výzva: dokázat, že taky něco kloudného vymyslíme, předvedeme, i když to nebude snadné. A byli jsme hlavně rádi, že nebudeme muset sedět v lavicích.
Již první dva dny nám učitelé do výuky zařadili jednotlivá témata: ekologie a ochrana životního prostředí, zdravá výživa, drogová prevence, třídění odpadu a sport. Ve středu jsme probírali jednotlivá témata podrobněji a lámali si hlavu nad pracovními listy. Takže jsme vypočítávali, měřili, překládali, vyráběli, diskutovali a oponovali, utužovali kondičku, vařili, třídili a jiné podobné věci. Mnozí jsme naše učitele mile překvapili tím, že už dokážeme vést diskusi na úrovni, jiní z nás bohužel jen to, že dokážeme i skákat do řeči a neustále „žvanit“.
Čtvrtek už byl mnohem více akční a zábavný. Šestá třída se za asistence studentů střední školy v Rokycanech učila, jak stolovat, sedmáci jeli na exkursi do Spáleného Poříčí, kde se dozvěděli, jak funguje taková kořenová čistička a co se děje s poraněnými zvířaty v záchranné stanici. Žáci osmé třídy besedovali v Horažďovicích o drogách a prevenci a deváťáci měřili své síly ve florbale a košíkové se soupeři ze Starého Plzence. Naši mladší z prvního stupně zhlédli divadelní představení o lidských vztazích – „Hledá se Adam“, naučili se, jak poskytnout první pomoc či jak uvařit zdravé, a přesto chutné jídlo. Do našeho eko a bio týdne se zapojily i paní kuchařky – vařily nám po celý týden zdravé obědy, i když jsme mnohdy remcali, zdali by místo brokolice nebyl zdravý řízek. Jestli se zapojily i paní uklízečky a vyměnily Savo za ekologicky odbouratelný prostředek, to se nám zjistit nepodařilo.
Završením celého týdne byl páteční den. První stupeň besedoval se starostou a jednotlivá družstva spolu soupeřila ve velké tělocvičně ve sportovních soutěžích. My jsme si první hodinu připravovali nástěnku, která měla vystihnout náladu a průběh týdne, a celkové hodnocení projektu . Druhou hodinu jsme se všichni sešli ve školní jídelně a žáci prezentovali výsledky práce své třídy. Měli jsme možnost zjistit, že hovořit před publikem není až tak snadné a že vyjádřit srozumitelně a výstižně myšlenky je docela problém. Na třetí hodinu byl pozván na besedu pan starosta a měli jsme i možnost poznat Lenkou Ptáčkovou – bývalou žákyni naší školy a nyní vrcholovou sportovkyni. V současné době se dokonce připravuje na kvalifikaci na olympijské hry v Pekingu. Lenka, jejíž hlavní disciplínou je běh, vyprávěla, že sport je hlavně dřina, ale že jí přináší radost a možnost seznámit se s mnoha zajímavými lidmi. Deváťáci měli na besedě jiného vzácného hosta – několikanásobného mistra světa ve sportovní střelbě – Adama Tyce. Dozvěděli se, jak náročná – fyzicky, psychicky i finančně je tato sportovní disciplína. Pak už došlo na vyhodnocení a jen doufám, že porota vybraná z našich řad, hodnotila objektivně. Suverénně vyhrála 9. B a jako cenu získala nanuk pro každého. Jeden nanuk za čas snad našemu zdraví neuškodí.

Jak hodnotit celý týden?

Zjistili jsme, že:

Předsevzali jsme si (někteří), že:

A dostalo se nám jedné dobře míněné rady – včas přestat či nejlépe vůbec nezačít kouřit – rakovina je pořád nevyléčitelná nemoc, na kterou se v krátkém čase umírá!
Myslím, že projektový týden byl zpestřením pro všechny, i když učitelé asi měli spoustu starostí s organizací. Pokud se ale bude každý rok podobná akce opakovat, budeme rádi a případné mouchy určitě společně vychytáme. Poděkování patří všem, kdo se na celém týdnu podíleli i těm, kteří se přišli podělit se svými zkušenostmi.

Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu Týden zdravého životního stylu

(13.04.2008)

Lyžařský kurz 7. třídy

13. ledna se naše třída vydala na pětidenní lyžařský kurz do Krkonoš. Den začínal brzkým vstáváním a dopravením zavazadel a lyží k hasičárně, kde čekal náš autobus. V půl osmé už jsme seděli v našem dopravním prostředku a mávali rodičům.
Cestou nás zastihlo spaní, ale i zlobení. Přesto všechno to s námi pan řidič vydržel.
V půl dvanácté už přijíždíme do Velké Úpy a hledáme náš penzion. A hle, už ho vidíme. Náš penzion se jmenoval Piana. Byl blízko řeky Úpy. Rychle jsme vylezli z autobusu a už jsme byli v penzionu. Každý si vybral svůj pokoj a poté jsme s učiteli odešli lyžovat. V půl šesté pak byla večeře. Večer jsme pak hráli zábavné hry.
Další dny jsme chodili lyžovat na sjezdovku Pepíno-ski, která byla přímo naproti penzionu.
Dopolední výcvik byl od 9 do 12 hodin a odpolední od 14 do 16 hodin. Večer jsme znovu hráli zábavné hry.
18. ledna nastal poslední den. Všichni smutně zabalili svá zavazadla a odešli jsme na ski bus, který nás dovezl na nádraží. Cestou nás čekaly dva nepříjemné přestupy, a to v Trutnově a v Praze.
Z Prahy jsme už jeli přímo až do Plzně, kde jsme se rozloučili a každý jel domů.
Byl to krásný, ale krátký lyžařský kurz. Všichni jsme se naučili lyžovat. Tak to asi mělo být. Moc chceme poděkovat učitelům p. uč. Matasové a p. uč. Krňoulovi za jejich trpělivost a za tak překrásný týden.

Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy
Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy Lyžařský kurz 7. třídy

M. Hamplová, I. Šilhová, K. Andrlíková, 7. tř.
(06.02.2008)

Setkání s Prahou

Dne 30. listopadu 2007 se sedmá třída naší školy vydala na poznávací exkurzi do hlavního města. Akce byla naplánovaná v rámci projektu Veselý školní autobus, který má dětem ukázat krásy a zajímavosti naší země a v neposlední řadě v nich probudit touhu po poznávání.
Hlavními body dne byla prohlídka České televize, po které měla přijít na řadu procházka starobylým Vyšehradem. Navštívit naši veřejnoprávní televizi se nepoštěstí každý den, a proto se žáci velmi těšili. Nebyli zklamáni. Ochotní průvodci jim dopodrobna vypověděli o počátcích televizního vysílání v České republice a postupném zdokonalování přenosové techniky. Mladí návštěvníci si rovněž mohli prohlédnout některá studia, kde se natáčejí populární pořady a přenosové vozy, které Česká televize používá při výrobě filmového materiálu mimo hlavní budovy.
Asi nejvíce žáci ocenili možnost sami pracovat s kamerou a vyzkoušet si jednotlivé herecké kostýmy.
Po krátkém občerstvení se sedmáci vydali na Vyšehrad. Naštěstí se nepotvrdili obavy z nepříznivého počasí, poslední listopadový den byl k výletníkům přívětivý. Vyšehrad na každém kroku všechny přesvědčoval, že není nejmenších pochyb o jeho náležitosti k nejslavnějším místům české historie. Děti si pozorně prohlédly mimo jiné rotundu svatého Martina, baziliku svatého Vavřince, chrám svatého Petra a Pavla anebo sousoší Josefa Václava Myslbeka. Seznámení s pamětihodnostmi bylo doplněno zajímavým výkladem průvodkyně, který žákům přiblížil některé slavné české pověsti spojené s Vyšehradem, jako je příběh chrabrého Horymíra a věrného Šemíka nebo život kněžny Libuše.
Vše vyvrcholilo před chrámem svatého Petra a Pavla a hřbitovem Slavín. Zde si roli průvodkyně vyzkoušela žákyně sedmé třídy Denisa Langová, která své vrstevníky seznámila s historií nádherně vyzdobeného chrámu. Dokázala velmi podrobně a velmi poutavě vyprávět, což ocenila i pozorně poslouchající profesionální průvodkyně.
Pak už zbýval prostor jen na prohlídku tichého a vznešeného hřbitova na Slavíně, kde žáci v rámci závěrečného historického testu hledali náhrobky slavných osobností českých dějin.
Nakonec se všichni divili, kolik už je hodin a že už je na čase nasednout do autobusu a vrátit se domů.

Žákovský příspěvek

Den výletu do Prahy pro nás začínal brzkým vstáváním, snídáním a nástupem do autobusu, který nás vezl asi dvě hodiny. Každý je však prožíval jinak. Někdo spal, jiný jedl, pil, zpíval, poslouchal discmana nebo mp3, mluvil, ale nejvíce dětí zlobilo!!!
Po dlouhé cestě jsme konečně přijeli na Kavčí Hory ke studiu České televize, kde nás čekala průvodkyně. Ve studiu jsme se dozvěděli o natáčení pořadu Hřiště 7 a také nás zaujala místnost, ve které si mohou návštěvníci vyzkoušet paruky a natáčení opravdovou kamerou. Po zajímavé návštěvě cesta pokračovala na Vyšehrad. Zde jsme se něco dozvěděli o rotundě Sv. Martina, Leopoldově bráně, o Myslbekových sochách, hřbitově Slavíně (zde jsou pohřbeni slavní lidé). Nejvíce mě zaujalo povídání o chrámu Sv. Petra a Pavla, které si připravila spolužačka Denisa.
Nakonec po krásném poznání památek pražských jsme byli rádi, že se vracíme domů.

Míša Hamplová, 7. ročník

Setkání s Prahou Setkání s Prahou Setkání s Prahou Setkání s Prahou

(12.12.2007)

HROU PROTI AIDS

7. listopadu 2007 ve velké tělocvičně nezvěstické školy proběhla akce s názvem „Hrou proti AIDS“.Zúčastnili se žáci a žákyně 9. ročníků nejen z naší základní školy, ale přijeli i jejich vrstevníci ze Štěnovic a Blovic.
„Hrou proti AIDS“ je interaktivní projekt primární prevence HIV/AIDS, jehož cílem je dát mládeži možnost netradičním způsobem, tj. hrou, osvojit si základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV, ostatních pohlavně přenosných infekcí, ochraně před nežádoucím těhotenstvím a přemýšlet o vlastních postojích a chování v možných rizikových situacích.
Celý projekt trval zhruba dvě vyučovací hodiny a podílelo se na ní celkem šest osob. Pět zaškolených moderátorů – studentů střední zdravotnické školy a jedna organizátorka – v našem případě MUDr. D. Fránová, která dohlížela na dodržování časového harmonogramu a řádný průběh hry. Určitě velkou zásluhu na celé akci mají i milí, vstřícní, vtipní moderátoři. Mladí lidé, kteří velice rychle „vtáhli“ své mladší „kolegy“ do děje a navodili velmi přátelskou atmosféru.
Žáci přijali „hru“ s nadšením, zaznamenali jsme téměř samé kladné ohlasy. Problematiku pohlavně přenosných infekcí, HIV, ochranu před HIV a nechtěným těhotenstvím znají žáci většinou pouze povrchně, mnohdy se ostýchají na toto téma hovořit. Projekt dal jedinečnou možnost otevřeně se vyjádřit a formou hry si ujasnit tyto ožehavé otázky.

Názory přímých aktérů:

Jan Holý, 9. B

HROU PROTI AIDS HROU PROTI AIDS HROU PROTI AIDS HROU PROTI AIDS

(19.11.2007)

Nová interaktivní tabule

Od letošního školního roku jsme ve škole zřídili novou učebnu s interaktivní tabulí s ozvučením Smart Board 680 o velikosti 166x 126 cm. Stala se tak naším novým partnerem pro moderní interaktivní výuku. V listopadu jsme v rámci dodávky tabule obdrželi i dvě interaktivní učebnice pro český a anglický jazyk pro 6. ročník. Tyto zcela nové i - učebnice tvoří ucelený soubor výukových dat, které kromě statické části totožné s obsahem tištěných učebnic obsahují i část dynamickou. Ta doplňuje látku videosekvencemi, 2D a 3D animacemi, zvukovými nahrávkami i dalšími fotografiemi, ilustracemi nebo texty.
Podle prvních zkušeností můžeme říci, že tabule vnesla do hodin jednotlivých předmětů oživení obsahu učiva , žáci začali být aktivnější, více se zapojují do výuky. Např. skvělý multimediální program České dějiny 20. století umožňuje v hodinách dějepisu doplnit výklad dobovými dokumenty, rozhlasovými projevy ve formátu MP3 nebo videosekvencemi Žáci tak mohou vnímat výklad sluchem, zrakem a samozřejmě sami musí plnit úkoly, diskutovat nebo vyhledávat informace na dané téma.
Počítáme s tím, že software Smart Board poskytneme v rámci licenční smlouvy i žákům tak, aby si sami mohli připravovat jednoduché prezentace k učivu.

Nová interaktivní tabule Nová interaktivní tabule Nová interaktivní tabule Nová interaktivní tabule

(16.11.2007)

Projekt Námořníci v 6. třídě

Projekt Námořníci v 6. tříděVe dnech 19., 21. a 26. 9. 2007 proběhl v šesté třídě projekt K3 - Dramatická výchova pro školu (komunikace, kooperace, kreativita). Projekt byl částečně financován grantem Plzeňského kraje pro oblast mládeže a sportu v Odboru školství mládeže a sportu KÚ PK v rámci programu „Podpora preventivních aktivit a výchova k toleranci“ a grantem Odboru školství a tělovýchovy Magistrátu města Plzně.
Cíl tří tříhodinových setkání spočíval ve stmelení třídního kolektivu a v podpoře rychlejšího seznámení a sžití žáků. Tito žáci dojíždějí do školy z různých vesnic a v jedné třídě se setkávají teprve od září. Výuka probíhala interaktivní formou s využitím metod konstruktivistické pedagogiky a dramatické výchovy.
Realizovaný program byl postaven na tématice námořnictví a mořeplavectví. Žáci se ve svých představách i skrze zadané úkoly dostávali do situací, které člověk může zažít pouze na lodi. Projekt Námořníci v 6. tříděPodstatnou roli po celou dobu trvání projektu sehrála kooperace - všichni jsme na jedné lodi, kde je důležitý každý jedinec. Posádka tvořená žáky prožívala v průběhu plavby příjemné okamžiky, ale i krizové situace ( sbalení potřebných věcí k plavbě, vymyšlení a odhlasování názvu lodi, záchrana posádky pouze jedním záchranným kruhem, ztroskotání a nalodění se do záchranných člunů,..).
Zpočátku programu byli žáci lehce nesmělí. Nejvíce se to projevilo po rozlosování jednotlivců do různých skupin, kdy bylo nepřehlédnutelné, jak je pro některé z žáků těžké navazovat komunikaci s někým, s kým by se za jiných okolností ve třídě neměli důvod dát do řeči. To se stávalo především chlapcům. Postupně se ale žáci osmělovali. V každé skupince se objevil někdo, kdo dokázal ostatní členy zapojit a vzít na sebe kus zodpovědnosti. Někdy bylo znát, které děti jsou introvertní, extrovertní a jaké děti se tzv. vezou. Při soutěžích si některé skupiny zažily, jaké je vyrovnat se s prohrou. Žáci k sobě dokázali být solidární i za takto těžkých okolností. V pohybových a kontaktních hrách byli všichni v plném nasazení, aniž by se potřebovali ohlížet na to, co si o nich druzí myslí.
Projekt Námořníci v 6. tříděVe druhém setkání se žáci rozdělili do nových skupinek. Bylo zajímavé sledovat, jak se snaží ve skupině domluvit a najít společnou řeč. Objevovaly se zde opět „partičky“ nerozlučných kamarádů. Do těchto skupinek patřící žáci ale nyní dokázali spolupracovat i s ostatními spolužáky ve třídě bez větších problémů.
Při tomto setkání si žáci měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je předstoupit před ostatní spolužáky a přednést jim vlastní názor nebo předvést svůj pohled na věc. A jak se ukázalo, nebyl to úkol lehký. Všichni žáci ale projevili značnou odvahu a s těžkou situací se vyrovnali opravdu dobře. V porovnání s prvním setkáním byl vidět jistý pokrok v tom, jak byli žáci schopni  naslouchat druhým. Velmi dobře fungovala všechna dohodnutá pravidla. Děti pracovaly a hrály si se zápalem a dokázaly úspěšně vstoupit do role.
Projekt Námořníci v 6. tříděPři posledním setkání se jistě projevily zkušenosti ze setkání předchozích. Žáci dokázali lépe vnímat sebe i druhé, během aktivit si ověřili, čím jsou pro skupinu důležití. Každý žák si našel svou roli, své místo ve skupině. Každý měl možnost zažít a uvědomit si, čím může být pro skupinu prospěšný. A dokonce i ti, kteří měli v předchozích setkáních problém kooperovat s kýmkoli jiným než se svými nejbližšími kamarády ze třídy, s naprostou samozřejmostí spolupracovali s těmi , se kterými byli losem do skupin vybráni. Záměr vedoucích tohoto projektu spočíval v tom, aby ve skupině byly zastoupeny děti z různých vesnic, ze kterých do školy dojíždí.
V závěru projektu děti hodnotily samy sebe i své spolužáky. Každý sám za sebe napsal na papír, co by ostatním vzkázal, kdyby se s nimi po této plavbě již nikdy neměl vidět a dále pak , co jemu samotnému plavba přinesla. Z těchto „dopisů“ bylo patrné, že k sobě spolužáci mají kladný vztah a že se chtějí společně setkat znovu. Z psaných reflexí dětí jednoznačně vyplývá, že cíl, stmelit kolektiv, byl naplněn.

(16.11.2007)

Akce školy září – prosinec 2007

Září 2007

10.9. – dopravní akce ve spolupráci s dopravní policií - Jezdíme s úsměvem, 3.roč.
19.9., 21.9., 26.9. – projekt Námořníci pro 6. třídu (průřez. téma osobnostně sociální výchova), projektové bloky po 3 x 3 hodinách
24.9. – regionální poznávací zájezd – Blovicko, Nepomucko, Kasejovicko, 6. roč.
25.9. – exkurze na výstavu hub spojená s besedou , 8. roč.
25.9. – fotografování 1. tříd
25.9. – beseda o legionářích a 1. sv. v., 9. A, B

Říjen 2007

02.10. - beseda s Policií ČR, akce Ajax
08.10. - celoodpolední vycházka do přírody, stopovačka, škol. družina
10.10. - výuka na dětském dopravním hřišti v Blovicích 4. roč.
11.10. - výuka na dětském dopravním hřišti v Blovicích, 5. roč.
11.10. - exkurze do zoo v Plzni
15.10. – školní kolo soutěže ve skoku dalekém z místa
22.10. - dějepisná exkurze do Prahy, Královská cesta, 4., 5. roč.
24.10. - výstava, módní přehlídka z netradičních materiálů Tvořme spolu

Listopad 2007

05.11. – drakiáda, školní družina
od 23.11. základní a zdokonalující plavecký výcvik, bazén Slovany, 2., 3. r. (vždy v pátek, 10x po 2 hodinách)
26.11. – beseda spojená s ukázkou dravců a sov, 1. - 5. r., 6. - 9. r.
26.11. – školní turnaj v basketbalu
30.11. – dějepisná exkurze do Prahy, 7. r.

Prosinec 2007

02.12. - zpívání u vánočního stromu a vánoční jarmark v jídelně školy
03.12. - turnaj ve stolním tenise
10.12. - soutěž ve skoku vysokém
12.12. - exkurze na Úřad práce, 9. roč.
14.12. - vánoční koncert ve školní družině
17.12. - Šikula Cup (soutěž dvojic v přeskocích švihadla)
18.12. - koncerty vánoční pro 1. st. (vánoční písně) a 2. st. (práce se zvukem)
19.12. - film Ratatouille v kině Elektra 1.-5. roč.
(04.10.2007)

Akce školy leden – červen 2008

Leden

4., 11., 18., 25. 1. – plavání 2., 3. tř. v bazénu na Slovanech
13. – 18. 1. lyžařský výcvikový kurz v Krkonoších, 7. roč.
15. 1. – výstava v rámci volby povolání – prezentace řemeslných a stud. oborů, 9. roč.
17. 1. – hodina sexuální výchovy v 6. roč.
21. 1. – beseda s Policií ČR – protiprávná jednání dětí, prevence, 2., 6. roč.
23. 1. – okresní kolo matematické olympiády 5., 9. tříd
24. 1. – divadlo O princezně Rozmařilce, soubor Kašpárkův svět, 1. – 5. roč.
24. 1. – okresní kolo ve florbalu H, D 6., 7. roč.
28. 1. – okresní kolo olympiády v němčině
29. 1. – testy CERMAT – celodenní testování Čj, M, studij. předpoklady, 9. roč.
30. 1. – okresní kolo olympiády v chemii

Únor

7. 2. – beseda s archeologem – Hmotná kultura středověku v regionu, 7. roč.
8. 2. – závěrečná lekce kurzu plavání, 2., 3. roč.
8. 2. – exkurze na výstavu drobného zvířectva, 4., 5. roč.
6. 2. – okresní kolo v konverzaci v angličtině
7. 2. – okresní kolo dějepisné olympiády
11. 2. – školní turnaj v badmintonu
22. 2. – školní kolo recitační soutěže, 2. – 9. roč.

Březen

12. 3. – sex. výchova chlapci 7. roč.
12. 3. – finále basketbalu Nestle Cup – školní kolo
14. 3. – školní kolo matematické Pythagoriády, 6., 7. roč.
15. 3. – okresní kolo v recitaci, 10 hod.
18. 3. – okresní kolo olympiády v českém jazyce, 9 hod.
19. 3. – okresní kolo zeměpisné olympiády, 8, 30 hod.
26. 3. – okresní kolo ve volejbalu dívek, 8, 30 hod.
27. 3. – okresní kolo ve volejbalu chlapců, 8, 30 hod.
do 30. 3. – výtvarná soutěž Kniha a já

Duben

3. 4. – divadel. představení – Hledá se Adam, 1. – 5. roč. (divadlo Ostrava)
31. 3. – 4. 4. – celotýdenní projekt Zdravý životní styl
2. 4. – speciální rozvrh pro 2. stupeň, témata – Zdravá výživa, Ekologie a životní prostředí, Protidrogová prevence, Péče o zdraví v ČR, Problematika odpadů, Sportovní výchova, vyhodnocení výtvarných prací
3. 4.
zdravá výživa, ukázky stolování (studenti střední školy z Rokycan), beseda s lékařkou – 6. roč.
exkurze do Spáleného Poříčí – kořenová čistička, ekologické obory na střední škole v Poříčí, 7. roč.
prevence drogové závislosti, beseda pro 8. roč. – Horažďovice, Dům mladých přírodovědců
sportovní dopoledne, 9. roč.
4. 4. – vyhodnocení projektu, beseda s hosty, prezentace tříd
8. 4. – fotografování 9. tříd na ročenku
8. 4. – exkurze do plzeňského podzemí a Pivovarského muzea, 8. roč.
10. 4. – exkurze do zázemí Parkhotelu v Plzni, 7. tř. – dívky
13. 4. – krajské kolo zeměpisné soutěže Eurorebus
14. 4. – soutěž ve výstupu do schodů
14. 4. – sportovní odpoledne ve školní družině
16. 4. – okresní kolo biologické olympiády, kat. 8. – 9. roč.
17. 4. – návštěva knihovny ve Starém Plzenci, 4. roč.
17. 4. – beseda s vizážistkou, 8. roč. – dívky
19. 4. – krajské kolo soutěže mladých recitátorů
21. 4. – 1. beseda v rámci Dlouhodobého programu primární prevence závislostí a dalších forem rizikového chování, 6. roč.
22. – 23. 4.
testování klíčových kompetencí + anglického jazyka, 7. roč.
testování M, Čj, studijní dovednosti, 5. roč.
23. 4. – okresní kolo biologické olympiády, kat. 6. – 7. roč.
24. 4. – pěvecká soutěž SOLASIDO
25. 4. – exkurze do plzeňského podzemí, 3. roč.
28. 4. – exkurze do Baumaxu – elektromateriál, 8. roč. – chlapci
30. 4. – soutěž v házené Novinářský kalamář

Květen

6. 5. – akce Jaro 1945 v Plzni, exkurze spojená s osvobozením, 9. roč.
9. 5. – exkurze do jaderné elektrárny Temelín, 9. roč. + doplň. 8. roč.
9. 5. – komentovaná prohlídka v zoo Plzeň, 7. roč. + doplň. 6. r.
12. 5. – Pohár rozhlasu v atletice, 8., 9. roč.
15. 5. – Pohár rozhlasu v atletice, 6., 7. roč.
16. 5. – soutěž Mladí cyklisté v Blovicích - 1 družstvo, kat. 6. – 9. roč.
20. 5. – exkurze do plzeňského Prazdroje, 9. roč.
22. 5. – výcvik na dopravním hřišti v Blovicích, 4. roč.
22. 5. – prodej sešitů pro příští školní rok
23. 5. – výcvik na dopravním hřišti v Blovicích, 5. roč.
23. 5. – natáčení hudebního klipu, 9. B
27. 5. – sportovní odpoledne ve školní družině
28. 5. – soutěž Zlatá vařečka
28. 5. – fotografování tříd
29.-30. 5. – zájezd do Německa, 9. roč., němčináři
29. 5. – třídní výlet 1. - 5. roč., westernové městečko Dnešice u Přeštic

Červen

3. 6. – natáčení videoklipu k Projektu
4. 6. – komentovaná prohlídka zoo v Plzni 1., 4., 5. roč.
4. 6. – třídní výlet 6 . roč. – Šumava
5. 6. – schůzka rodičů budoucích 1. tříd, 16 hod.
5. 6. – beseda s Policií ČR v rámci akce Ajax, 2. roč.
6. 6. – dokončení cyklu prevence patologických jevů pro 6. roč.
6. 6. – třídní výlet 7. roč. - západočeské lázně
11. 6. – beseda s historikem o legiích a 1. sv. válce, 8. roč.
11. 6. – divadlo Alfa - „Bártndžus“, 6. – 8. roč.
12. 6. – třídní besídka 3. roč. „Hallo,superstars“ aneb Jak jsme se začali učit anglicky 16.30 hod.
13. 6. – třídní výlet 8. roč., vodní hamr v Dobřívě
13. 6. – třídní výlet 9. B
16. 6. – třídní výlet 9. A – údolí Berounky
18. 6. – vystoupení pro veřejnost (školní hudební videoklip, country tance, dramatizace pohádky)

(03.04.2008 - aktualizováno 09.06.2008)

Termíny schůzek a konzultací s rodiči

27. září – pro 1. třídu
15. listopadu
10. ledna 2008
17. dubna 2008
22. ledna 2008 – zápis do 1. třídy
5. června 2008 – pro rodiče žáků budoucích 1. tříd
(04.10.2007)

Školní prázdniny

Období školního vyučování ve školním roce 2007/2008 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 3. září 2007. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2008. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 27. června 2008.

Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 25. října a pátek 26. října 2007.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2007 a skončí ve středu 2. ledna 2008. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2008.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2008.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:
Termín  Okresy, obvody hl. města Prahy
4. 2. - 10. 2. 2008 Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník
11. 2. - 17. 2. 2008 Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město
18. 2. - 24. 2. 2008 Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná
25. 2. - 2. 3. 2008 Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek
3. 3. - 9. 3. 2008 Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín
10. 3. - 16. 3. 2008 Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

Velikonoční prázdniny jsou ve čtvrtek a v pátek 20. a 21. března 2008.

(04.10.2007, aktualizováno 20.11.2007)

Informace k volbě povolání pro školní rok 2007/2008

Výchovný poradce

Veškeré informace týkající se výběru škol, učilišť a přihlášek na střední školy podává žákům i rodičům výchovný poradce pro 2. stupeň p. uč. Mukenšnáblová (konzultační hodiny v pondělí 13.30 – 14.30, případně v jiném termínu po telefonické domluvě).

Připravované akce

Každý žák dostane během 1. čtvrtletí kalendář Volba povolání od Úřadu práce, dále informační leták Scio – příprava na přijímací zkoušky, v každé třídě bude k dispozici Přehled středních škol Plzeňského kraje (děti si střídavě zapůjčují domů). Jakmile dostaneme od Úřadu práce přehled Dnů otevřených dveří, bude všem k dispozici na nástěnce v 1. patře u učebny fyziky a chemie. Zde budou zveřejněny veškeré informace, které na školu v souvislosti s volbou povolání přicházejí.

Pomoc na internetu

Od 17. září je na internetu spuštěn speciální informační systém ISA – neboli informace, systém, uplatnění absolventů. Co mohou žáci, učitelé a rodiče na webové stránce www.infoabsolvent.cz najít? Informační systém o uplatnění absolventů na trhu práce propojuje informace o školách a oborech vzdělání s poznatky o uplatnění absolventů škol na trhu a o potřebách zaměstnavatelů. Je rozdělen do čtyř oblastí: Volba škol a oborů vzdělání, Absolventi škol a trh práce, Průvodce volbou povolání a Problémy při studiu.
Celý systém je přístupný zdarma a bude průběžně aktualizován.
Společnost Scio – www.scio.cz nabízí knižní publikace k přípravě na přijímací zkoušky a dále je možné přes školu objednat Modul B – průběžné o­n-line testování z Ma a Čj pro žáky 9. tříd (viz leták od Scia, spolufinancování).

Termíny podání přihlášek na střední školy a víceletá gymnázia (žáci 5. třídy)
Akce Termín
Odevzdání přihlášek řediteli ZŠ nejpozději do 29.2.2008
Uchazeči o studium na uměleckých školách s talentovou zkouškou odevzdají přihlášku řediteli ZŠ nejpozději do 15.11.2007
1. kolo přijímacích zkoušek se koná 21.4.2008
Talentové zkoušky se konají v termínu 14.1.2008

V souvislosti s postupem při ochraně osobních dat upozorňujeme, že podle zákona č. 106/199 sbírky o svobodném přístupu k informacím se nepožaduje na přihlášce uvedení údaje o národnosti – vyplnění tohoto údaje je dobrovolné.
(04.10.2007)

Lyžařský výcvikový kurz

Pro žáky 7. třídy proběhne kurz v Krkonoších v blízkosti Velké Úpy a Pece pod Sněžkou.
Účastníci budou ubytováni v penzionu Piana.
Vedoucí zájezdu bude p. uč. Růžena Matasová, lyžařský instruktor p. uč. Dušan Krňoul.
Termín: 13. – 18. ledna 2008
Bližší informace dostanou rodiče na třídních schůzkách 15. listopadu.
(04.10.2007)

Výuka plavání ve 2. a 3. třídě

Součástí povinné výuky Tv je i dvacetihodinový kurz základního a rozšiřujícího plavání pro děti v 2. a 3. třídách. Výuka proběhne v bazénu na Slovanech v Plzni a v 10 dvouhodinových lekcích ho uskuteční plavecká škola Rosnička. Děti budou jezdit vždy v pátek - od 23. listopadu 2007 do 8. února 2008. Výuka bude od 8,50 hodin v malém bazénu (2. třída) a v jedné dráze velkého bazénu (3. třída). Rodiče budou hradit dopravu (cca 500 Kč), škola hradí výuku a z provozních prostředků nájem bazénu.
(04.10.2007)

Nový školní rok

Vítáme Vás v novém školním roce 2007/2008.
(03.09.2007)

ICT plán

Zpracovaný ICT plán Základní školy v Nezvěsticích je k nahlédnutí u ředitele školy.
(14.11.2005)

Archiv Novinek

2002/2003 | 2003/2004 | 2004/2005 | 2005/2006 | 2006/2007 | 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | 2018/2019