Novinky ze školy – školní rok 2013/2014

Muzikál Noc na Karlštejně

Divadelní představení Noc na Karlštejně - plakát11. června v podvečer se uskutečnila v diváky naplněné sportovní hale velká premiéra muzikálu Noc na Karlštejně ztvárněného žáky nezvěstické školy. Po zkušenostech s muzikálovými pohádkami z předchozích let jsme si tentokrát troufli na větší sousto, a tak spatřila světlo světa asi 100 minutová plnohodnotná divadelní hra s dobovými kostýmy, zpěvem a tancem, gymnastickými kousky i rytířskými souboji.
Úspěšné premiéře však předcházela několikaměsíční tvrdá práce režisérského týmu ve složení p. uč. Anna Brabcová, Květa Brudnová, Sylva Hajžmanová a Květa Brudnová ml. – i samotných mladých herců. Hlavní role obsadili především žáci 5. a 6. třídy. Celého představení se však účastnilo přes 40 dětí od 2. do 6. třídy.
Od podzimu loňského roku jsme začali nacvičovat pěvecká čísla. Protože máme výborné zpěváky, obohatili jsme děj o několik nových písní z muzikálu Zdeňka Bartáka Jedna noc na Karlštejně. Následoval trénink dialogů podle scénáře, který vycházel ze slavného muzikálového filmu a z původní divadelní hry J. Vrchlického.
Veškeré mluvené a zpívané slovo jsme v březnu dopředu nahráli pod vedením Pavla Justicha a jeho zvukového studia DETO. Díky tomu bylo našim hercům a zpěvákům i ve velké sportovní hale dobře rozumět.
Poté začala druhá, neméně náročná část příprav – herecký nácvik scének a tanečních čísel. Trénovali jsme několikrát v týdnu v odpoledních časech a zpočátku pouze ve třídách, s provizorními rekvizitami a kulisami.
Naše představení by jistě nebylo tak úspěšné bez krásných kulis, kostýmů a rekvizit. Ústřední kulisu – velký dřevěný Karlštejn – nám ochotně vyřezal truhlář Pavel Kepka ze Šťáhlav se svým otcem. Náš hrad pak ožil díky výtvarnému umění p. uč. Pánkové. Do šití kostýmů a výroby rekvizit (hlavně zbraní) se obětavě zapojili někteří rodiče. Celý arzenál krásných středověkých zbraní vyrobil pan Jan Kolář.
Všem, kteří přispěli svou pomocí, patří velký dík, především pak našemu panu řediteli Zdeňku Šafaříkovi, bez jehož podpory by se muzikál nemohl uskutečnit. Skvělé výkony odvedli naši malí herci, velké poděkování patří celému režisérskému týmu a výtvarnici Petře Pánkové.
Odměnou za všechnu tu náročnou práci a úžasný výkon, který naši mladí herci podali při představení, byly závěrečné ovace diváků ve stoje. Svoji slávu si účinkující mohli užít i díky přítomnosti reportérů ze ZAK TV a Plzeňského deníku.
Doufáme, že se nám toto úspěšné představení podaří reprízovat ještě v novém školním roce.
Květa Brudnová, učitelka 4. ročníku

Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně Muzikál Noc na Karlštejně

(25.06.2014)

Odhlašování stravy přes internet

V druhé polovině měsíce června bychom chtěli ověřit odhlašování stravy přes internet tak, abychom od září všem strávníkům tuto možnost standartně nabídli. Žáci obdrželi do 6. června lístky s informacemi pro přihlášení uživatele na www.strava.cz. Ty odevzdají ve škole, poté vedoucí jídelny zadá údaje (uživatelské jméno a heslo) do systému. V něm mohou rodiče zadat také e – mailovou adresu, na kterou jim systém může zasílat zprávy – nedostatečná výše konta, neodebraná strava, měsíční přehled. Heslo, e-mail a zasílané zprávy mohou kdykoli později změnit po přihlášení do systému v sekci Nastavení uživatele. V jídelně zatím z provozních důvodů vaříme jeden druh oběda. Pokud by se ve zkušebním provozu vyskytly jakékoli problémy, kontaktujte vedoucí jídelny paní Pavlu Matušovou (377 891 201).

(6. 6. 2014)

Exkurze šesťáků na viklany u Žihle

Ve středu 14. května 2014 se naše třída 6. A zúčastnila v rámci rozšíření výuky exkurze na viklany. Sešli jsme se na nádraží v Nezvěsticích a společně odjeli vlakem do Žihle. Cesta trvala hodinu a půl. Jízdu vlakem někteří trávili hraním karet, jiní se věnovali hrám na mobilním telefonu či tabletu, další povídáním nebo třeba malováním. Všichni se chovali slušně a kultivovaně. Uteklo nám to a brzy jsme se ocitli na místě.
Do Žihle jsme dojeli okolo desáté hodiny a ihned se vydali k cíli našeho výletu. První zastávka byla na místě se zajímavými útvary, kde jsme si prohlédli kámen, který se nacházel cca 1 500 m od nádraží. Je to balvan zaparkovaný mezi stromy, trošku větší, než jsou ostatní kolem. Asi proto byl uznán i místním zajímavým bodem a pro jeho výjimečnost, možná stáří, se nechal pojmenovat jako Dědek.
Na tomto místě jsme obdrželi pracovní papíry, s nimiž si většina z nás hravě poradila. Viklany jsou velké žulové kameny rozprostřené po lese a jejich zvláštností je to, že na podloží nejsou umístěny celou plochou, ale jen bodově. Největší z nich se nazývají již zmiňovaný Dědek a Bába. Dosahují velikosti až 6 m. Kameny vypadaly, jako když spadly z nebe. Měly oválný tvar, na některé se dalo i vylézt.
Příroda je v okolí velmi krásná, může se zde jezdit i na kolech. Nachází se tu dokonce cyklostezky s dřevěnými můstky. Kolem viklanů vede také okruh pro pěší turistiku, který měří přibližně 5 km.
Užili jsme si během exkurze spoustu zábavy a pořídili mnoho krásných fotek. Domů jsme se vrátili rychlíkem v 16. 30 hodin. Všichni byli z výletu nadšeni, vraceli se plni dojmů a pěkných zážitků. Už teď se těšíme na další společnou akci.
Magdaléna Slívová 6. A

Když se ráno probudím, vykouknu z okna ven. Zamračeno. Kalendář na zdi ukazuje 7. května. Rozespale odjíždím na nádraží a připojuji se k hejnu vřískajících primátů. Přestože není ideální počasí, jedeme na výlet. On to totiž není jen tak ledajaký výlet, to je třídní výlet…
Vlastně to není výlet, ale exkurze na viklany u Žihle. To jsou obrovské žulové balvany, které sem nahrnul ledovec. Teď tu leží, pomalu se rozpadávají v prach a chodí se na ně dívat turisté. Jmenují se Dědek, Bába a Skalní město. Vnuka či Vnučku jsme nenašli, i když by tu logicky měli být. Třeba jsou ještě tak malí, že je ani nevidíme.
Ještě několik soutěží v běhu, skoku a hodu šiškou a vydáváme se na zpáteční cestu, která nám rychle uběhla.
Hana Jeřábková 6. B

Exkurze šesťáků na viklany u Žihle Exkurze šesťáků na viklany u Žihle Exkurze šesťáků na viklany u Žihle Exkurze šesťáků na viklany u Žihle

(6. 6. 2014)

Písnička Schody

Paní učitelka Anastázie Šolcová natočila s dětmi při hudební výchově písničku Schody. Na následující adrese se můžete podívat, jak se jim hudebně pohybové ztvárnění podařilo.

https://www.youtube.com/watch?v=JXVAlwCVCto

(6. 6. 2014)

ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH

Ve středu 14. 5. 2014 se 2. a 3. třída vydaly vlakem do Blovic na zámek Hradiště. V současné době zde probíhají dvě zajímavé výstavy, které zaujmou i malé návštěvníky.
V první z nich nazvané „Kdo si hraje, nezlobí“ se představují blovičtí modeláři se svými modely letadel. Děti si prohlédly i zmenšeniny letadel, které se proháněly ve vzduchu za 1. a 2. světové války. Jako pozoruhodnost zde byl model dvouplošníku, který ve 30. letech při výcviku bojové letky havaroval přímo ve městě. Naštěstí se tehdy nikomu nic nestalo. Děti si mohly vyzkoušet simulovaný let na počítači a tím si prověřit svoji šikovnost při ovládání joysticku, skládat puzzle a papírovou vlaštovku. Na nádvoří zámku pak proběhla soutěž v hodu vlaštovkou.
Druhá výstava nese název „Pichlavá krása“. Jak už název napovídá, je věnovaná kaktusům. Celou výstavou nás provázel zapálený kaktusář pan Jaroslav Mašek. Seznámil nás, jak si kaktus vypěstovat ze semínek, odnoží nebo roubováním a také jak o ně pečovat. Celou výstavu živých kaktusů provázely úžasné fotografie z dílny našeho průvodce, na kterých zachytil krásu kvetoucích exemplářů. Na památku dostalo každé dítě svůj kaktus. Teď už bude na každém, jak se o kaktus postará.

ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH ZA PICHLAVOU KRÁSOU DO MUZEA V BLOVICÍCH

(26.05.2014)

Děti ze ŠD navštívily místní farmu

V pondělí 28. dubna 2014 nám konečně počasí přálo a děti ze školní družiny strávily odpoledne prohlídkou farmy nedaleko naší školy.
Chlapci a děvčata mohli obdivovat na pastvinách koně, kozy nebo ovce s jehňátky, dále si zblízka prohlédli prasata, kachny i holuby a pestrobarevné papoušky. Dozvěděli se mnoho zajímavého o jejich životě, potravě a potřebné péči. Největším zážitkem pro ně bylo krmení a hlazení několikatýdenního jehňátka.
Děti pobyt na farmě prožily s úsměvem na tváři. Byla radost je pozorovat, jak si blízký kontakt se zvířátky užívají. Nakonec položily ještě pár posledních zvídavých otázek, rozloučili jsme se a vydali se na zpáteční cestu do školy. Odpoledne nám uteklo jako voda a všichni jsme odcházeli spokojeni. K dobré náladě určitě přispělo i krásné slunečné počasí.

(26.05.2014)

ŘEDITELSKÉ VOLNO – 2. a 9. května 2014

V souladu s § 24 odst. 2. zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, je vyhlášeno rozhodnutím ředitele školy na ZŠ Nezvěstice ve dnech 2. a 9. května 2014 (oba pátky) ředitelské volno z organizačních důvodů.
Školní družina bude v provozu od 6. 30 do 16. 00 (pokud se přihlásí alespoň 8 dětí), mohou se přihlásit i děti 1. stupně, které nejsou přihlášeny do družiny k pravidelné docházce.

Ve dnech ředitelského volna, tj. 2. a 9. 5. 2014, bude dětem k dispozici též školní jídelna (výdej oběda 11 – 11.30 hod.). Rodiče žáků 1. stupně vyznačí zájem o družinu nebo jídelnu na lístečcích, které předají děti třídním učitelům. Rodiče žáků 2. stupně musí své dítě, které chce oběd, PŘIHLÁSIT v kanceláři, nebo telefonicky u vedoucí školní jídelny (tel. 377 891 201), a to nejpozději do 28. 4. 2014. Cena oběda bez příspěvku činí 56,– Kč.

(15. 4. 2014)

Portál zdarma pro žáky školy

Naše škola i v letošním roce stejně jako v předchozích dvou letech umožňuje svým žákům, jejich rodičům a přátelům využívat portál www.proskoly.cz, který nabízí ucelenou řadu testových úloh zaměřených na základní rozumové schopnosti žáků (logika, paměť, prostorová představivost, vnímání, koncentrace apod.), testy angličtiny pro nejmenší, testy čtenářské gramotnosti, paměťové testy, testy pro nejmenší a testy dětských schopností. Žáci vyšších ročníků mohou navíc využít jedinečný on – line Test volby povolání usnadňující rozhodování o další studijní a profesní dráze. Umožňuje jako jediný vypracování paralelního testu i rodičům, aby společně mohli srovnat své představy a možnosti dalšího uplatnění svého dítěte.

Pro školní rok 2014/15 budou připraveny tyto novinky:

Dopravní výchova

Na základě zvýšeného důrazu na téma dopravní výchovy v novém RVP nabízíme nově učitelům a žákům 1. i 2. stupně ověřování a zdokonalování znalosti dopravních značek, pravidel silničního provozu i řešení dopravních situací.

Pravopisná cvičení z českého jazyka

Vyjmenovaná slova, předpony, přípony, u/ů/, ě/je, velká/malá písmena atd. Krátká cvičení využívající rozsáhlou databázi několika tisíc slovních spojení jsou vhodná jak do školy, tak i na doma. Cvičení jsou rozdělena dle jednotlivých pravopisných jevů a umožňují tak procvičovat právě probírané učivo.

Další cizí jazyk – němčina

Úspěšné testy Angličtiny pro nejmenší budou rozšířeny o další jazykovou variantu! Ta je určena jak pro žáky, kteří mají němčinu jako první cizí jazyk, tak zejména jako pomůcka při výuce dalšího cizího jazyka. Úlohy jsou opět ozvučené rodilým mluvčím a hodí se zejména na domácí procvičování slovní zásoby a upevňování správné výslovnosti.
Portál mohou děti využívat doma zdarma do dubna 2015 bez jakéhokoliv časového omezení.
Přístupová jména a hesla pro přístup do portálu obdrželi žáci od svých třídních učitelů 27. března 2014.
Přejeme všem dětem, aby jim portál Proškoly.cz dobře sloužil jak pro přípravu do školy, tak i pro zábavu.

(07.04.2014)

Expedice středověk

V pondělí 17. února 2014 naši školu navštívil historik Libor Marek ze Západočeského muzea a pro 2. a 3. roč. a potom pro 4. a 5. roč. si připravil besedu na téma Expedice středověk.
Povídal nám o různých historických zajímavostech, o hradech a zámcích v Plzeňském kraji. Vyprávěl nám o hradu Radyni, který je už v dnešní době zříceninou. Dozvěděli jsme, se že na Radyni žilo mnoho panovníků, například Adolf Arnošt z Valdštejna. Potom nám povídal o hradu Vlčtejn a nejvíce se zaměřil na hrad Přimda, protože bydlí v jeho blízkém okolí. Měl s sebou modely hradů, většinou originály a různé figurky lidí, vojáků, šašků a princezen z minulých století. Velmi se nám líbila starodávná jména, která se v minulých stoletích používala jako běžná jména, například Mikšík, Zikunda, Kunhůta, Protiva a Hněvsa. Také jsme se pobavili při ukázce popravy a useknutí ruky (samozřejmě jen jako). Pan historik nám ukázal i vzácné mince a střepy z minulé doby. Měl pro nás připraven pestrý program, ve kterém měl zahrnuta i zajímavá videa a ukázky fotek. Na fotkách byli vyobrazeni lidé, předměty, oblečení a řemesla z minulé doby. Také nám říkal, jak snadno se dají objevit starodávné střepy z keramiky nebo mince a zbytky zřícenin. Stačí jen v blízkosti hradu odhrnout krtinec a při troše štěstí tam něco objevíte. Říkal nám, že dřívější hrady byly postaveny ze dřeva a později se začaly stavět i z kamene. V druhé části jeho povídání jsme viděli obrazy a malby na interaktivní tabuli. Povídal nám, že dřívější panovníci měli jako oblíbené koníčky stolní hry, např. šachy, vrchcáby, prší a dokonce nám přivezl ukázku karet. Celá beseda se nám moc líbila!

Hrad Přimda Staré mince Starodávné příbory

(25. 2. 2014)

Nicholas Winton – Síla lidskosti

V úterý 11. února 2014 se naše třída 8. A spolu s 8. B a našimi učiteli sešla ve čtvrt na osm na nádraží v Nezvěsticích. Asi za dvacet minut jsme dorazili na Hlavní nádraží v Plzni. Prošli jsme nádražní budovou a pokračovali jsme pěšky až k Měšťanské besedě. Tam jsme vstoupili do sálu, kde už seděli studenti plzeňské hotelové školy. Posadili jsme se a čekali, až přijde dramaturg Zdeněk Tulis, který je vedoucím výchovně vzdělávacího projektu „Loterie života“, jenž vznikl na základě úspěšných filmů režiséra Mateje Mináče. Po krátkém uvítání nám promítl šedesátiminutový dokument s názvem „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. Během promítání jsem se dozvěděla, že zachránil 669 židovských dětí z Československa a transportoval je do rodin v Anglii. O tomto krásném, ale riskantním činu věděl pouze on a jeho kamarád. Tajil to dokonce i před svou vlastní manželkou, která však později našla na půdě krabici s fotografiemi dětí a dokumenty. Nejsmutnější záležitost byla, že další transport se měl konat 1. září 1939, ale kvůli vypuknutí 2. světové války se neuskutečnil. Údajně nepřežilo holokaust žádné z dětí, které měly být zachráněny. Velmi dojemný jak pro Nicholase Wintona, tak pro mě, byl okamžik, kdy lidé chtěli rozplakat pana Wintona svítícími telefony na počest tohoto velkolepého činu. To se jim podařilo, a tak stékaly po tváři slzy nejen panu Wintonovi, ale i mně…
Po skončení filmu následovalo ještě krátké vyprávění například o tom, že své sté narozeniny oslavil v ultralehkém letadle nebo historka o tom, jak při překročení rychlosti v autě byl zastaven policií a vymlouval se na plný močový měchýř. To ale policii nepřesvědčilo a odebrala mu řidičský průkaz. Ten si ovšem téhož roku znovu udělal a ještě dnes, ve svých 104 letech se projíždí autem po Londýně a ještě příští rok hodlá létat v ultralehkém letadle. Také nám prozradil svůj jednoduchý recept na dlouhověkost – každých dvacet minut se alespoň jednou něčemu zasmát a brát život s nadhledem. Za všechny činy, které pan Winton uskutečnil, se znovu podepisuje petice za udělení Nobelovy ceny míru. I my jsme na listinu připojili své podpisy.
Návštěva Měšťanské besedy byla nádherná, pan Tulis jako moderátor byl nejen velmi příjemný, ale i vtipný a zábavný. Myslím, že jak já, tak spousta lidí na pana Wintona nikdy nezapomene!

Rozhovor s žákyní naší školy:

Jak na tebe film zapůsobil?

Film mě velmi dojal. Myslím, že na svět budu nahlížet jinak… Nejvíce mě zasáhla skutečnost, že ve vlaku byla jen několikaměsíční dvojčata.

Bylo něco, co tě i pobavilo?

Ano, mnoho věcí. Nicholas je jistě velmi zábavný člověk. Zaujalo mě, že ve svých sto letech obletěl město v ultralehkém letadle a vystupoval se slovy : „ A za rok letím znovu. “ Bylo zajímavé i to, že má ještě řidičský průkaz. Pamatuji si i jeho recept na dlouhověkost – optimismus.

Wintonova oslava 100. narozenin

Wintonova oslava 100. narozenin v letadle

Své 100. narozeniny oslavil letem v ultralehkém letadle, které pilotovala dcera jednoho ze zachráněných chlapců. Po dosedu letadla na něho čekali na letišti muži z Guinessovy knihy rekordů a zapsali jej jako nejstaršího muže, který letěl v tomto typu letadla. Nicholas letěl ještě na svých čtyřech následujících narozeninách. „Nepřežil bych, kdyby mě někdo překonal,“ říká N. Winton.

Eliška Šmídtová, Adéla Šroubková, 8. A

(25. 2. 2014)

Lyžařský kurz 7. třídy zrušen

Ve dnech 9. – 14. března se měl konat lyžařský kurz 7. třídy v Krkonoších. Vzhledem k velmi špatným sněhovým podmínkám jsme nuceni kurz zrušit. Podle čerstvých informací je na sjezdovce jen asi 20 cm technického sněhu a teplota nad nulou byla včera nejen ve dne, ale už i v noci. Ani předpověď počasí nedává příliš naději na zlepšení. Kurz se tedy uskuteční v příštím školním roce.

(26. 2. 2014)

Zápis dětí do 1. třídy ZŠ Nezvěstice

K zápisu do 1. třídy se 23. ledna 2014 dostavilo rekordních 40 dětí (další 3 přijdou v nejbližším termínu dodatečně ze zdravotních nebo rodinných důvodů, 5 rodičů zapsaných dětí zvažuje možnost odkladu školní docházky). Zapisování dětí k základnímu vzdělávání probíhalo ve třech třídách v 1. patře budovy, a proto nikdo nemusel příliš dlouho čekat. Budoucí prvňáci se ukázali jako šikovní, dovedli se pěkně představit, mnozí hezky zazpívali nebo pěkně přednesli připravenou básničku. I v jiných dovednostech byli úspěšní, např. ve znalosti barev nebo geometrických tvarů, řada z nich se již uměla podepsat a dobře komunikovali s paní učitelkou. Přejeme jim, aby jim jejich nadšení a zvědavost vydržely co nejdéle. V upomínku na tento den si odnesli drobné dárky včetně pamětního listu, výrobek od dětí ze školní družiny a omalovánky s fotografií školy připravené speciálně k tomuto zápisu.
Konečný počet žáků dvou 1. tříd bude upřesněn až po rozhodnutích o  odkladu školní docházky (nejpozději do 31. května je třeba doložit doporučující vyjádření odborného lékaře nebo klinického psychologa a školského poradenského zařízení).
Informativní schůzka pro rodiče žáků budoucí 1. třídy se bude konat ve čtvrtek 5. června od 16.30 hodin v budově školy pod vedením třídních učitelek, za účasti vychovatelky školní družiny a pozvaný bude i zástupce ZUŠ Starý Plzenec.

Většina dětí bude pravděpodobně chodit do školní družiny, proto níže uvádíme některé základní informace.

Školní družina – tel. 773 514 740 (další kontakty a telefony na školu v oddílu informace na této webové stránce)

Provoz školní družiny:

Příspěvek na školní družinu pro školní rok 2013/2014

Všechny kroužky školní družiny i pro 1. stupeň jsou uvedeny níže v přehledu zájmových útvarů.

(24.01.2014)

Vyzkoušeli jsme si první pomoc

V rámci předmětu Výchova ke zdraví proběhla 7. ledna 2014 pro žáky 9. třídy beseda o první pomoci. Tuto besedu vedly lektorky paní Bc. Ludmila Lešková a její dcera Martina Lešková.
Než celý program začal, několik ochotných chlapců během pár minut proměnilo třídu na pokyn paní lektorky na provizorní „polní nemocnici“. Zde měli „deváťáci“ strávit zdánlivě dlouhé tři vyučovací hodiny. Čas ale ubíhal neúprosnou rychlostí.
Během první vyučovací hodiny byli žáci teoreticky uvedeni do problematiky první pomoci. Paní lektorka je seznámila s právy a povinnostmi, s trestní odpovědností a záchranným systémem.
Stavy bezprostředního ohrožení života – tak znělo další téma, kdy už se paní lektorka snažila propojit teorii s praxí. V této části se žáci dozvěděli, jak se zachovat při zástavě krevního oběhu, jaký je rozdíl mezi bezdeším a dušením a co znamená masivní krvácení. Hlavního slova se ujala lektorka Martina, která vystupovala velmi profesionálně, snažila se především na praktických ukázkách přiblížit stav pacienta, jeho poranění a poskytnutí první pomoci. Po celou dobu vše pečlivě sledovala paní lektorka Ludmila Lešková a některé pasáže ještě obohatila o vlastní zážitky z praxe nebo o jiné důležité teoretické informace. Celkem tvrdým oříškem byl pro žáky nácvik resuscitace a základní polohování raněných. Mnozí se styděli, nechtěli se před spolužáky „shodit“, báli se neúspěchu, posílali jeden druhého. Tady opět zasáhly paní lektorky, přesvědčily „deváťáky“, že se opravdu nemají čeho bát. Nakonec si resuscitaci vyzkoušeli všichni a dokonce pár děvčat zjistilo, že kroužek první pomoci, který navštěvovaly na prvním stupni, byl velmi dobrou průpravou a mnohé myšlenky a informace utkví člověku v hlavě na celý život. To, že je k provádění resuscitace velkým bonusem dobrá fyzická kondice, dokázal i jeden z žáků. Ten vydržel resuscitovat v čase, za který by se nemusel stydět ani profesionální záchranář.
Kromě jiného žáci nacvičovali např. obvazové techniky nebo transport raněných. Závěrečná vyučovací hodina byla věnována ukázkám maskování raněných. V téhle části projevili téměř všichni žáci největší aktivitu. Někteří v zápalu práce ani nepostřehli, že se celá beseda nachýlila k závěru. Třídu všichni společnými silami opět uvedli do pořádku, přesunuli lavice na svá místa a společně se rozloučili. V závěru poslední vyučovací hodiny probíhalo fotografování různých krizových situací.
Myslím si, že všechny cíle besedy o první pomoci, které si paní lektorky vytyčily, byly splněny. Musím vyzdvihnout jejich profesionální postoj jak z hlediska odbornosti, tak i z hlediska přístupu k žákům. Snažily se o to, aby nikdo nezahálel, všichni si vyzkoušeli aktivity. Žáci neměli čas se ani minutu nudit. Úkoly na sebe plynule navazovaly, vyprávění bylo velmi poutavé, srozumitelné, jasné a názorné.
O tom, že se žákům beseda líbila, svědčí i fakt, že si ještě po třech vyučovacích hodinách cestou domů líčili zážitky a opakovali si určité úkoly. I lektorky mile překvapil ohlas od dětí, které je hned večer kontaktovaly přes email a facebook. Ráda bych touto cestou poděkovala paní Ludmile i slečně Martině Leškové za to, že si našly čas a obohatily naše žáky o další vědomosti a znalosti, které jim, jak pevně doufám, zůstanou v povědomí na celý život.

Vyzkoušeli jsme si první pomoc Vyzkoušeli jsme si první pomoc Vyzkoušeli jsme si první pomoc Vyzkoušeli jsme si první pomoc

Mgr. Ivana Feifrlíková

(21. 1. 2014)

Besedy s pamětníky v rámci projektu Příběhy bezpráví

Studentská stávka v období normalizace

Ve čtvrtek navštívil 9. třídu pan Jaroslav Cuhra z Konfederace politických vězňů. Přišel k nám na dvě vyučovací hodiny. Nejprve bylo však zapotřebí seznámit třídu se souvislostmi, jelikož k těmto událostem moderních dějin jsme zatím v dějepise nedošli.
Ještě předtím, než nám mohl pan Cuhra vyprávět své osobní dojmy z normalizace, jsme zhlédli film jménem Deset bodů. Byl o studentské stávce z období normalizace. Studenti požadovali po politicích, aby se drželi 10 bodů, které studenti sepsali. Myslím, že tento film byl skvěle vybraný, protože i my jsme vlastně „studenti“, i když ne vysokoškoláci. Všechny tento dokument velmi zaujal.
Po promítání se ujal slova náš host. Začal nám vyprávět, jak se to všechno seběhlo z jeho vlastních vzpomínek. Vše si pamatoval naprosto přesně a povídal nám o všem, jako by se to stalo teprve nedávno. Na závěr byl prostor i pro naše dotazy.
První otázka zněla: „Pamatujete si, co jste dělal, když k nám přijely sovětské tanky?“
A odpověď: „Ano, byl jsem na Šumavě a šel si něco zařídit a najednou jsem uslyšel hlášení. Říkali, že na naše území vjely tanky a prosili nás o zachování klidu. Nemohl jsem tomu uvěřit, posadil jsem se na louku, sledoval nebe a modlil se, aby to byl jen sen.“
Takováto odpověď všechny zasáhla. Nikdo jsme si nedovedli představit, jaké to mohlo být. Trvalo několik minut, než se další žačka odhodlala položit druhou otázku:
„Účastnil jste se nějakých demonstrací?“
Odpověď zněla: „Jistěže účastnil! To dělal každý!“
Myslím, že cílem této akce bylo obeznámit nás, generaci, která toto nezažila, s jedním smutným obdobím z naší minulosti. To se pravděpodobně zdařilo. Všichni jsme si z těch dvou hodin odnesli silný zážitek. Jako bychom to sami zažili, tak poutavé bylo jeho vyprávění. O přestávce jsme vše znovu prodiskutovali a došli k závěru, že toto se nesmí nikdy opakovat.

Barbora Přibylová, 9. roč.

Hokejisté postavení mimo hru

Ve čtvrtek 5. 12. 2013 proběhla beseda pro 8. ročník s českým hokejovým reprezentantem, trenérem a nespravedlivě odsouzeným vězněm Augustinem Bubníkem. Pan Bubník si pro nás připravil povídání o své hokejové kariéře, o zápasech, které hrál, o reprezentačním týmu, o všem, co prožil. Samozřejmě k tomu patřilo i nespravedlivé odsouzení jeho a všech hráčů reprezentačnímu týmu za údajnou velezradu, špionáž a rozvracení lidově demokratického zřízení. Další součástí vypravování tedy byly jeho pobyty v Jáchymově, kde byl nucen pracovat v uranovém dole, o „Domečku“ v Praze, o jeho pobytu v Plzni na Borech. Přes vše, co prožil, si udržel veliký humor a smysl pro legraci, rozhodně věděl, jak pobavit. Nakonec pan Bubník odpověděl na naše otázky, rozdal několik podpisů a povzbudil nás ke sportování.
Z této velice pěkné besedy jsme si odnesli spoustu informací jak o sportu, tak i o smutných osudech mnohých lidí v padesátých létech.

Michal Krásný, 8. A

(12.12.2013, aktualizováno 17. 12. 2013)

VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU

Ve dnech 18. a 22. října se žáci 1. stupně vydali na výlov rybníka u Lnář a prohlídku zámku ve Lnářích.
Odjížděli jsme autobusem za krásného slunečného rána a sluníčko a teplo nás provázelo po celý den. Po příjezdu k vypuštěnému Bělčickému rybníku jsme se přezuli do holínek a z hráze sledovali tradiční výlov rybníka. Rybáři v gumových pláštích a vysokých botách se vydali do bahna nahánět ryby do sítí, které roztáhli rybáři na loďkách. Ze sítí putovaly ryby pomocí jeřábu na pás, kde je další rybáři třídili, aby později naplnili kádě na břehu. Mezi šupináči v sítích jsme uviděli i štiky, sumce a další druhy ryb, které jsme si mohli v kádi na hrázi rybníka zblízka prohlédnout. Na závěr si každý, kdo chtěl, mohl koupit právě uloveného kapra přímo od rybářů. Výlov rybníka zůstane pro nás nezapomenutelným zážitkem.
 Pak už nás čekal zámek ve Lnářích. Průvodce nám poutavým způsobem přiblížil epizody z antické mytologie zobrazené na freskách. V jedné místnosti nám ukázal na jedné fresce i podobiznu zdejšího strašidla, které prý lze spatřit „živé“ pouze při nočních prohlídkách zámku. V průběhu prohlídky jsme vlastnoručně uvedli do chodu středověký hodinový stroj. Nakonec jsme usedli na židle v bohatě zdobené kapli a prohlédli si fresky s výjevy z Bible. Kdo chtěl, nakoupil si pak drobnosti v pokladně zámku. Na závěr exkurze jsme se podívali do zámeckého parku, kde jsme se na schodech všichni společně vyfotili.
Cesta domů rychle uběhla. Všem se netradiční výlet moc líbil.

VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU VÝLET DO LNÁŘ NA VÝLOV RYBNÍKA A PROHLÍDKU ZÁMKU

(4. 11. 2013)

110 let školy

V sobotu 19. října 2013 si Základní škola v Nezvěsticích připomněla významné jubileum – 110 let od svého založení. U příležitosti tohoto slavnostního data se škola rozhodla uspořádat Den otevřených dveří.
Již samo počasí bylo sváteční, krásné babí léto přilákalo několik stovek návštěvníků. Budova školy se otevřela ve 14 hodin. O půl hodiny později proběhlo slavnostní zahájení, které korunoval svým nevšedním vystoupením pěvecký soubor Canticorum doplněný žáky školy. Talentovaní umělci se dočkali vskutku zaslouženého aplausu a ještě více umocnili příjemný prožitek sobotního odpoledne.
Velkému zájmu se těšila i předpremiéra filmu Václava Chaloupka Obce mikroregionu Radyně. Většina diváků se pochvalně vyjadřovala o autorově schopnosti vystihnout krásu a atmosféru zdejších míst.
Příchozí mohli nahlédnout takřka do všech učeben a kabinetů. Škola ukázala prostřednictvím černobílých fotografií svou minulost, ale – v podobě plánu půdní vestavby - nastínila i blízkou budoucnost. Řada návštěvníků si prohlížela moderní technická vybavení, která zpestřují dnešní výuku. Vedle počítačů to jsou především interaktivní tabule – kdo chtěl, mohl si vyzkoušet, jak se s takovou učební pomůckou pracuje.
V neposlední řadě škola využila této příležitosti i k tomu, aby prezentovala úspěchy svých žáků v soutěžích a představila výsledky jejich práce. Stejně tak byly k vidění i fotografie z posledních akcí školy, z putování turistického kroužku, výstavka krásných prací dětí z kroužku keramického a výstava našich rukodělných a výtvarných prací, z nichž mnohé slavily úspěch i v celostátních soutěžích.
Závěrem lze konstatovat, že říjnové sobotní odpoledne proběhlo v klidném a přátelském duchu a Základní škola v Nezvěsticích zase jednou ukázala, že je pevnou a nedílnou součástí zdejšího mikroregionu.

110 let školy 110 let školy 110 let školy 110 let školy 110 let školy 110 let školy 110 let školy 110 let školy

(23. 10. 2013)

Preventivní opatření

V souvislosti se zraněním žáka 9. třídy, které se stalo v úterý 8. října mimo vyučování v prostoru schodů u kostela, jsme přijali některá preventivní opatření, která by měla přispět k tomu, aby se incident již neopakoval.
Vedle výchovné práce všech učitelů nám pomohou i odborníci z různých oborů. Metodik prevence z Pedagogicko- psychologické poradny připraví v úzké spolupráci s třídním učitelem speciální seminář pro 9. ročník ,ve kterém se 22. října zaměří zejména na otázku vzájemných vztahů a vazeb ve třídě a vhodné řešení případných konfliktních situací.   Podle jeho závěrů by pak  mohl seminář probíhat i ve více fázích. Další speciální seminář pro třídu bude veden  právníkem na téma Trestní odpovědnost mládeže , aby si žáci uvědomili všechny právní důsledky nesprávného chování.
Ve všech třídách proběhly mimořádné třídnické hodiny, ve kterých učitelé s dětmi o incidentu hovořili a zdůraznili  zejména pasáž ze školního řádu o přísném zákazu přinášení nebezpečných předmětů, zbraní v jakékoli podobě, zapalovačů, sprejů, cigaret, drog a alkoholu do školy ( sankcí je snížená známka z chování) a zaměřili se i na vztahy mezi dětmi ve třídě.
Výchovný poradce o tématu hovořil s žáky 2. stupně v hodinách občanské výchovy. Pro rodiče plánujeme besedu s dětským psychologem na téma jak děti tráví volný čas a jak se v něm chovají, jak předcházet konfliktnímu jednání, kde vyhledat odbornou pomoc.

(17.10.2013)

Výpravy turistického kroužku

Červnová výprava turistického kroužku na Kotel

Poslední turistickou výpravu v tomto školním roce jsme nasměrovali na vrch Kotel na Rokycansku, kde byla nedávno vybudována nová rozhledna. Motorákem jsme se svezli do Kamenného Újezdu a odtud nás vedla modrá turistická značka až na vrcholek Kotle. Tam jsme si chvíli odpočinuli a pak jsme vystoupili po točitých schodech na rozhlednu, která nám nabídla krásný rozhled do okolního kraje.
Naše další cesta vedla už z kopce a navíc pěknou krajinou až do Rokycan, kde na nás čekalo koupání v bazénu. Po příjemném osvěžení jsme se ještě občerstvili v místním bufetu.
Zakončení naší školní turistické sezóny se tedy vydařilo, na další zajímavé výlety se vydáme zase v září.

Červnová výprava turistického kroužku na Kotel Červnová výprava turistického kroužku na Kotel Červnová výprava turistického kroužku na Kotel Červnová výprava turistického kroužku na Kotel Červnová výprava turistického kroužku na Kotel Červnová výprava turistického kroužku na Kotel

(25.06.2014)

Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům

Na první květnový výlet jsme zamířili do brdských lesů k Padrťským rybníkům. Z Teslín jsme se vydali lesními cestami přes pásmo vojenského újezdu, kam je vstup povolen jen o víkendech a svátcích. Cesty tu nejsou značeny turistickými značkami, a tak nastoupila práce s mapou a buzolou. Museli jsme být pozorní a správně se orientovat, abychom ve spleti lesních cest nezabloudili.
Procházeli jsme krásným smíšeným lesem a užívali si svěžích odstínů zeleně, čistého vzduchu, jarního zpěvu ptáků a nejrůznějších druhů rostlin kvetoucích v příkopech podél cest.
Narazili jsme i na zbytky kostela a kláštera ze 14. stol., který v 15. stol. rozbořili husité. Brzy poté jsme už mezi stromy postřehli lesknoucí se hladinu rybníků. Z hráze jsme si vychutnali nádherný pohled na oba Padrťské rybníky – Hořejší a Dolejší. U břehů rostl vysoký rákos, na hladině plavaly potápky a z vody sem tam vyskakovali kapříci. Na konci hráze jsme našli i zajímavé kameny – mísila se v nich žula s krystalickým křemenem. Každý jsme si nějaký kamínek sebrali na památku.
Z informační tabule umístěné u hráze jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o těchto rybnících.
Existují již více než čtyři století. Svou nadmořskou výškou 630 m n. m. jsou nejvýše položenými hospodářskými rybníky ve středních Čechách.
Od rybníků jsme pokračovali do Trokavce po cyklostezce. Kolem cesty vyčnívaly zajímavé skalky. Když jsme vyšli z lesa, okouzlil nás nádherný široký výhled do okolní kopcovité krajiny. Ve vesničce Trokavec jsme obdivovali pěkně udržované roubené chalupy.
Cestou mezi loukami jsme nakonec došli až k do Příkosic, odkud jsme motorákem dojeli zpátky k domovu, plni pěkných zážitků.

Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům Květnová výprava turistického kroužku k Padrťským rybníkům

(6. 6. 2014)

Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd

Naše další jarní výprava 5. dubna zamířila tentokrát na jedno z magických míst v naší zemi – vrch Plešivec u Rejkovic, který je přezdíván Olympem Brd. Od pradávna to byla posvátná hora, opředená mnoha pověstmi a osídlena nadpřirozenými bytostmi. Své sídlo tu má podle pověstí strážný duch a ochránce Brd, Fabián.
Do Rejkovic jsme se dovezli vlakem a odtud stoupali lesní cestou až k vrcholku Plešivce (654 m. n. m.). Tam nás čekal nádherný výhled na vrcholky Brd koupající se v mlze, zajímavé skalní útvary a rozsáhlá kamenná moře. Vyhlídce na vrcholu se říká Čertova kazatelna. Podle pověstí tu čert proměnil v kamení celé město. Na skalnatou plošinu prý také s oblibou přilétá drak z nedalekého vrchu Koníček.
Od vrcholu jsme se vydali po hřebeni Plešivce kousek na sever k Fabiánově zahrádce – pozůstatku malé akropole hradiště z doby bronzové, ohraničené kamennými valy a skalkami. Podle pověsti tu pán Brd, Fabián, pěstuje neviditelné kouzelné byliny, kterými léčí chudé. V tuhých zimách tu zase zapaluje vatru, ke které se přicházejí ohřát zvířata.
I my jsme si zde udělali ohýnek na jednom ze zavedených ohnišť, poobědvali a vyprávěli si místní pověsti.
Po odpočinku jsme zamířili ke Smaragdovému jezírku, další přírodní zajímavosti vrchu Plešivec. Jezírko není velké, ale jeho voda má skutečně krásnou smaragdovou barvu.
Nakonec jsme prozkoumali skalní útvar nazvaný Krkavčí skály, kde sídlí Hadí královna.
Cesta zpět do Rejkovic byla za odměnu – šla totiž pořád z kopce. Na nádraží jsme dorazili sice trochu unaveni, ale s krásnými dojmy ze zajímavé trasy.

Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd Dubnová výprava turistického kroužku na Olymp Brd(05.05.2014)

Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák

Hned první den velikonočních prázdnin 17. dubna jsme využili k další turistické výpravě, tentokrát na hrady Točník a Žebrák. Vlak nás dovezl až do Zdic, odtud už nás čekala asi 12 kilometrová pěší cesta.
Ráno bylo sice chladné, ale nádherně slunečné. Příjemné jarní počasí nás provázelo i po celý den.
Nejprve jsme se propletli ulicemi Zdic na okraj města a odtud se vydali polní cestou do Knížkovic, kde jsme vstoupili do CHKO Křivoklátsko. Procházeli jsme krásnou kopcovitou krajinou se smíšenými lesy, které teď na jaře zářily svěží zelení listnáčů. Obdivovali jsme i rozkvetlé ovocné sady v okolí vesnic, kterými jsme procházeli.
V obci Hředle jsme na jednom z domů našli obraz nazvaný Hruška zachránkyně. Připomínal velkou povodeň z roku 1872, při níž se na mohutné hrušni zachránilo 9 lidí.
Poté jsme po žluté značce vystoupali na Zámecký vrch a po jeho zalesněném hřebeni pokračovali až ke hradu Točník. Stejně jako o loňské velikonoční výpravě na vrch Žďár jsme si i tady našli vhodné místo a obětovali jsme přírodě velikonoční vajíčka s přáním, aby nám tahle krásná příroda zůstala zachována i do budoucna.
 Pak už jsme zahlédli mezi stromy hradby a věže Točníku. Celý hrad jsme si důkladně prohlédli a na prvním nádvoří se potěšili s velmi přítulnými zvířaty – několika pejsky a ochočeným prasátkem.
Nejvíce jsme se však těšili na Medvědí stezku – návštěvu našich známých, Agátky a Martina, medvědů pana Chaloupka. Oba méďové už sice povyrostli, ale byli stále hraví a společenští. U hradní pokladny jsme všichni rádi přispěli peněžním darem k tomu, aby se tu měli dobře.
Od hradu Točník jsme sestoupili k nedalekému hradu Žebrák. Po jeho prohlídce jsme zakončili výpravu v obci Točník, kde jsme doplnili zásoby pití a počkali na autobus, který nás dovezl k nádraží v Hořovicích. Domů jsme dorazili až k večeru, ale plni pěkných zážitků z vydařené výpravy.

Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák Velikonoční výprava turistického kroužku na Točník a Žebrák

(05.05.2014)

Březnová výprava turistického kroužku na Vlčtejn

Druhá letošní výprava nás v sobotu 1. března zavedla ke zřícenině hradu Vlčtejn. Vyrazili jsme od školy přes Olešnou k lesíku Hora a odtud polní cestou k Vlčtejnu.
Cestou jsme plnili různé úkoly. Pomocí buzoly jsme určovali polohu různých míst na obzoru, vymýšleli jsme písničky či básničky o trase naší výpravy. Přímo na Vlčtejně jsme se zajímali o historii tohoto hradu.
Po krátkém odpočinku jsme se vydali na zpáteční cestu po okraji lesa. Na vhodném místě na poli jsme si pak rozdělali oheň a opekli různé dobroty.
Závěr cesty byl velmi příjemný. Šli jsme po širokých loukách s krásným výhledem do kraje směrem k Žákavě. To už nás mile hřálo i sluníčko.

Březnová výprava turistického kroužku na Vlčtejn Březnová výprava turistického kroužku na Vlčtejn Březnová výprava turistického kroužku na Vlčtejn Březnová výprava turistického kroužku na Vlčtejn

(7. 4. 2014)

Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu

V březnu náš turistický kroužek opravdu nezahálí. Skupinka nadšených turistů se sešla i o jarních prázdninách (6. března) zdolat přibližně 13 km. Čekala nás trasa ze Srb do Nepomuka plná přírodních i historických zajímavostí.
Poté, co jsme v Srbech vystoupili z vlaku, užili jsme si stoupání lesem, jehož odměnou byl vrch Kámen (577 m. n. m.). Ten se pyšní nádhernou skalnatou vyhlídkou, ale i pověstmi o pozitivní magické síle, kterou tu lze načerpat. V jeho okolí archeologové odhalili stopy po pravěkém osídlení a mohylovém pohřebišti.
Odsud jsme se vydali po modré značce lesem Přírodního parku Buková hora – Chýlava. Ta nás vedla kolem Památníku amerických letců, který byl vybudován v místě, kde v únoru roku 1944 zahynulo 10 letců při dopadu sestřeleného bombardéru.
Další zastávkou byla obec Klášter, která vznikla na rozvalinách bývalého cisterciáckého kláštera z 12. století. Na naučné tabuli jsme si tu přečetli o nelehkém životu zdejších mnichů a poté už zamířili k Zelené hoře.
Zchátralý stav zámku na jejím vrcholu nám nedovolil se přiblížit, a tak jsme alespoň obešli její zalesněné svahy. Prohlédli jsme si tu dvě umělecká díla zasazená do přírody – dřevěnou Rodinu a Oko namalované na statném buku a přečetli si místní pověst o chamtivém pasákovi ovcí a pohanském bohu Velesovi.
Na jižním okraji Zelené hory jsme si prohlédli sochu Panny Marie Bolestné, která je léčiteli považována za významný bod přeplněný pozitivní energií – což jsme samozřejmě vyzkoušeli (nám dodala minimálně veselou náladu). Prošli jsme také kolem studánky a sochy sv. Jana Nepomuckého.
Nakonec nás čekalo historické centrum Nepomuka. Tady jsme nahlédli do barokního kostela sv. Jana Nepomuckého, díla slavného stavitele K. I. Dienzenhofera.
Celý výlet, který jsme si pěkně užili a při kterém nám i přálo počasí, jsme zakončili v cukrárně na nádraží ve Dvorci.

Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu Výprava turistického kroužku od Kamene na Zelenou horu

(7. 4. 2014)

Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár

V neděli 30. března jsme se při první letošní jarní výpravě vydali na dvě místa, která už jsme dříve navštívili – do Dobříva a na vrch Žďár, tentokrát jsme však obě zajímavá místa propojili. Počasí nám opravdu přálo, bylo nádherně – slunečno a příjemně teplo. Ušli jsme 15 km, místy i do pořádného kopce, ale všichni jsme to jako správní turisté zvládli v pohodě. Tentokrát jsme s sebou měli i čtyřnohého kamaráda – fenku Žolinku.
Cestou bylo co pozorovat. U říčky Klabavy jsme sbírali zajímavé kamínky a vyzkoušeli si, zda jsme přes zimu nezapomněli házet „žabky“.
U dobřívského rybníčku jsme pozorovali shluky žabích vajíček, rašící kosatce bahenní, spoustu barevných motýlů a krásná byla i samotná hladina rybníka třpytící se na slunci.
Cestou lesem jsme si užívali vůně lesní pryskyřice. Na vrcholu Žďáru jsme obdivovali koberce kvetoucích sasanek, rašící zelené lístečky stromů a keřů a nádherné výhledy do kraje. V lese jsme míjeli i velká mraveniště, ve kterých už se to pořádně hemžilo pracovitými obyvateli. Zastavili jsme se také u jedné z mnoha studánek v okolí Žďáru.
Na zpáteční cestě zbyl čas i na odpočinek a dovádění na prosluněné louce. Zkrátka výprava se opravdu vydařila.

Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár Jarní výprava turistického kroužku – Z Dobříva na Žďár

(7. 4. 2014)

Novoroční výprava kolem Radyně

První turistická výprava v roce 2014 směřovala ke hradu Radyně. 15. února jsme vyrazili vlakem do Šťáhlav a odtud po červené turistické značce polními a lesními cestami ke hradu Radyně.
Provázelo nás slunečné, téměř jarní počasí, a tak jsme si mohli vychutnávat nádherné výhledy do krajiny. Hrad Radyně jsme si prohlédli alespoň zvenku a pak přešli na nedalekou skalku, kde jsme si připili na zdar nového turistického roku.
Další zajímavostí na trase byl skalní útvar Andrejšky. Zde jsme obdivovali balvany porostlé různými druhy mechů a lišejníků.
Protože k pořádnému putování patří i ohýnek, zamířili jsme nakonec od skal k bývalému kamenolomu pod lesem a opekli si tu různé dobroty. Sladká tečka za první letošní výpravou na nás pak čekala v plzenecké cukrárně kousek pod náměstím.

Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně Novoroční výprava kolem Radyně

(25. 2. 2014)

Předvánoční výprava turistického kroužku

I poslední výlet v tomto kalendářním roce jsme zaměřili na zvířata. V sobotu 14. prosince jsme vyrazili motoráčkem do Šťáhlavic. Odtud jsme zamířili k Lopatě. Chtěli jsme vystoupit na zříceninu a zapsat do pamětní knihy vánoční přání pro ostatní turisty. Na dřevěném mostě vedoucím ke hradu nás však zaskočila nebezpečná ledovka, a tak jsme museli tento dobrý úmysl vzdát.
Pokračovali jsme podél Kornatického potoka po lesní pěšině až ke Kornatickému rybníku. V mlhavém dni vypadal krásně a zadumaně. Odtud vedly naše kroky lesem k Milínovu.
Poblíž hájovny Na Zátiší jsme ozdobili vánoční stromeček pro lesní zvířata a také my jsme si rozdali sladkou předvánoční nadílku.
V Milínově jsme měli domluvenou návštěvu na farmě u Moulisových. Obdivovali jsme jejich krásné koně, kterým jsme také přinesli něco dobrého na zub. Paní Moulisová nás pohostila teplým čajem a výborným jablkovým závinem. Pak jsme si na zahradě farmy ještě na ohýnku připravili oblíbenou turistickou svačinku.
Posilněni jsme zamířili višňovkou zpět do lesa a přes Vartu doputovali do Nezvěstic a následně až do našich vyhřátých domovů.

Přejeme všem příznivcům turistiky krásné svátky a šťastné cesty životem v novém roce!

Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku Předvánoční výprava turistického kroužku

(27. 12. 2013)

Výlet turistického kroužku do záchranné stanice

I naše další podzimní turistická výprava byla věnována zvířatům. V sobotu 30. listopadu jsme se vydali navštívit záchrannou stanici živočichů, která je součástí Ekologického centra ve Spáleném Poříčí.
Náš průvodce, pan Jandík nám velmi zajímavě vyprávěl o práci záchranářů. Poradil nám, jak se správně zachovat při nalezení opuštěných mláďat nebo zraněných zvířat. Samozřejmě nás také seznámil se zvířaty, která jsou v současné době umístěna v záchranné stanici – několika druhy dravců a sov, krkavcem, ježky, veverkami, volavkou a dalšími.
Na přilepšenou v zimním období jsme zvířatům přinesli různá krmiva, zeleninu, jablíčka a piškoty.
Po této zajímavé exkurzi jsme se vydali na osmikilometrovou trasu ze Spáleného Poříčí přes Karlov, Štítov a Kamensko. Cesta mezi poli i lesem byla doprovázena krásnými výhledy do krajiny, na okolních kopcích ve vyšší nadmořské výšce už ležel i lehký sněhový poprašek. Výlet jsme zakončili ve Zdemyslicích, odkud nás vlak dovezl zpět do vyhřátých domovů.

Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice Výlet turistického kroužku do záchranné stanice

(12.12.2013)

Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka

23.listopadu jsme se vypravili za zvířecími hrdiny známých Večerníčků pana Chaloupka přímo do jejich domova, na hájovnu u Nevidu.
Motorák nás ráno popovezl do Šťáhlavic a odtud už jsme šlapali po svých po modré značce přes Lopatu k hájovně Hádek. Od ní už to bylo jen kousek po lesní silničce směrem na Nevid.
Sedmiměsíční medvíďata Martin a Agáta už vyhlížela ze své ohrady, dvacetičlenná skupina návštěvníků jistě vzbudila jejich zvědavost. Přivítala nás i paní Chaloupková, pan Chaloupek byl bohužel v té době na Moravě.
Pobyli jsme na hájovně asi hodinu. Kromě medvídků, kteří byli moc milí a olizovali nám ruce, jsme se seznámili také se dvěma statnými vlky, liškou, pejsky a kočkami. Ani se nám nechtělo odcházet. Medvíďata jsme stihli navštívit v pravý čas, pár dní nato se z hájovny odstěhovala do medvědária na hrad Točník.
Na zpáteční cestě jsme se občerstvili a zahřáli o ohýnku a pro zákusek jsme se zastavili v zámecké cukrárně na Kozlu. Pak už jsme zamířili přes louky do Nezvěstic a za pěkného počasí vychutnávali poslední kilometry vydařené výpravy.

Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Výprava turistického kroužku na hájovnu pana Chaloupka Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu

(29.11.2013)

Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu

Během podzimních prázdnin, na státní svátek 28. října, se náš turistický kroužek vydal do karlštejnských a berounských lesů.
Vlakem jsme se dopravili do zastávky Karlštejn a odsud si vydali prohlédnout slavné sídlo Karla IV. Návštěvu samotného hradu jsme si schovali na některou z dalších výprav, a tak jsme prozatím jen obhlédli majestátní stavbu ze všech možných stran a nakoupili pár suvenýrů.
Z Karlštejna nás čekala téměř 15 kilometrová cesta do Berouna. Vyrazili jsme po naučné stezce a zakrátko se zastavili u Dubu Sedmi bratří. Mohutný dub, některými zdroji uváděný jako největší strom v CHKO Český kras, je vysoký 16 metrů a obvod kmene je 460 cm. Podle pověsti si dělívalo pod dubem kořist sedm bratrů, loupežníků.
Cesta vystlaná spadaným listím nás vedla dál kolem Královy studně a Bubovických vodopádů. Toto krásné místo je součástí NPR Karlštejn. Vodopády jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami.
Další plánovanou zajímavou zastávkou, vykoupenou perným stoupáním, byl Svatý Jan pod Skalou. Tady jsme doplnili energii malým občerstvením v místní restauraci. Poté jsme okusili vodu z krasového pramene sv. Ivana, který vytéká u benediktinského kláštera. Do kláštera samotného jsme se vydali prozkoumat jeskyni opředenou pověstmi o poustevníkovi Ivanovi. V této jeskyni, která byla v 17. století přestavěna na skalní kostel Panny Marie, byli pohřbíváni mniši kláštera.
Poslední úsek cesty k Berounu opět prověřil naše svaly a výdrž. Mohli jsme během ní obdivovat několik zasloužilých velikánů z říše stromů.
Nakonec jsme přivítali berounské nádraží a vychutnávali zasloužený odpočinek po pěkném turistickém výkonu.

Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu Sváteční říjnová výprava turistického kroužku ke Karlštejnu

(8. 1. 2013)

Říjnová výprava na Kokšín

V sobotu 12. října 2013 jsme se vypravili na velmi zajímavý vrch u Hořehled blízko Spáleného Poříčí. Kokšín vysoký 684 m.n.m. býval v prahorách podmořskou sopkou. Patří také mezi paleontologické lokality, neboť se zde nacházejí fosilie stromatolitů – primitivních mořských řas, které před 600 miliony lety vyráběly na Zemi první kyslík. A nechybí zde ani zajímavost z mnohem mladší historie. Na vrcholu kopce lze najít záhadné pravěké hradiště.
Za tajemstvím Kokšína jsme vyrazili z autobusové zastávky v Hořehledech. Netrvalo dlouho a nacházeli jsme nejen houby, ale i zkameněliny stromatolitů. Lesní cesta zahalená v ranní mlze si na nás ale brzy přichystala i prudké stoupání. Poté, co jsme se vyškrábali do prvního vrchu, posvačili jsme u posedu a pokochali se nádherně zbarvenými buky.
Další stoupání nás přivedlo až ke zbytkům hradiště. Jeho plocha už byla značně zarostlá trávou, ostružinami i stromky, přesto sem tam vykukovaly pozůstatky kamenných valů.
Na vrcholové skále jsme objevili pyramidky z kamení, které tu turisté staví, a samozřejmě jsme přidali pár vlastních výtvorů. Líbily se nám i koberce mechů a různorodých lišejníků.
Během sestupu jsme si prohlédli z výšky i nedaleký kamenolom a poté zamířili zpět do Hořehled. Tam nás čekalo příjemné zakončení výletu – občerstvení v restauraci Pod Kokšínem u golfového hřiště.
Poté, co jsme příjemně dočerpali energii, zaplnili jsme zbývající hodinu a půl jak jinak než turistikou. Rozhodli jsme se vyrazit pěšky do Spáleného Poříčí. Cestou jsme minuli rybník Hvížďalka s vodopádky za hrází a mlýn u Spáleného Poříčí.
Pak už nás čekal jen autobus do Nezvěstic a vzpomínání na zážitky na kouzelném Kokšíně.

Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín Říjnová výprava na Kokšín

(23. 10. 2013)

První podzimní výprava turistického kroužku

28. září 2013 jsme se za rekordní účasti 25 turistů vypravili na 15 km trasu na zámek v Nebílovech. V Nezvěsticích nás přivítalo chladné, mlhavé ráno. Brzy se však mlhy rozplynuly a my si užívali krásný slunný den. Cestou jsme pozorovali nádherně zbarvené javory, třpytivě orosené pavučiny, zahlédli jsme i volavky a v lese posbírali ještě několik hříbků.
Ve Chválenicích jsme se zastavili u pěkného barokního kostela sv. Martina, díla slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Dále jsme pokračovali polními a lesními cestami až k nebílovským ovocným sadům a samotnému zámku.
Prohlídka zámku z 18.století, kterému se může přezdívat „vídeňský palác na českém venkově“, byla velice zajímavá. Průvodce ochotně odpovídal na naše zvědavé dotazy, mohli jsme mimo jiné porovnat pokoje před a po rekonstrukci a ocenit práci restauratérů.
Na zpáteční cestě už někteří pocítili v nohou nachozené kilometry, ale všichni statečně došli do cíle.

První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku První podzimní výprava turistického kroužku

(9. 10. 2013)

Akce školy 2013/2014

Září 2013

13.9. – ukázka baseballu pro 2. roč., 2. hod., instruktorka sportovního oddílu ze Sp. Poříčí
18.9. – fotografování 1. tř.
26.9. – Divadélko Hradec Králové – Africká pohádka, 1. – 5. roč.
30.9. – výstava hub v salónku BONU, 3. – 8. roč. podle rozpisu během dopoledne

Říjen 2013

01. 10. – třídní schůzka rodičů 1. třídy, 16.30 hod.
03., 08., 10. 10. – program Kapitánská škola pro 6. A, B, 2. – 4. hod., – 3x tříhodinový blok – osobnostně sociální výchova, stmelení nových kolektivů třídy
09. 10. – divadlo Kuba, Není drak jako drak, 8 hod., 1. – 5. roč.
14. 10. – exkurze do místní knihovny, 1. hod. 3. tř., 2. hod. 6. B, 3. hod. 6. A
16. 10. – poznávací zájezd po našem regionu – Blovice, Bzí, Žinkovy atd., 6. A, B
18. 10. – beseda se starostou – Naše obec, 6. A – 3. hod., 6. B – 4. hod.
18. 10. – exkurze na výlov rybníka, prohlídka zámku ve Lnářích 4., 5. roč.
18. 10. – školní turnaj ve florbalu, 13.45 hod.
19. 10. – Den otevřených dveří – 110 let školy, 14.0 – 17.30 hod.
21. 10. – školní turnaj ve stolním tenisu, 13.45 hod.
22. 10. – exkurze na výlov rybníka, prohlídka zámku ve Lnářích 2., 3. roč.
23. 10. – výcvik na dětském dopravním hřišti v Blovicích, 4. roč.
23. 10. – obvodní kolo ve florbalu, III. kat, H, D (6., 7. roč.)
24. 10. – výcvik na dětském dopravním hřišti v Blovicích, 5. roč.
24. 10. – dějepisná exkurze do Prahy, 7. roč.
24. 10. – obvodní kolo ve florbalu, IV. kat, H, D (8., 9. roč.)

19. 10. – Den otevřených dveří – 110 let školy, 14.00 – 17.30 hod.

Listopad 2013

05. 11. – exkurze na Úřad práce v Plzni, 9. roč., 11.30 hod.
05. 11. – výukový pořad v Muzeu strašidel – Cesta zpátky do pohádky, 3. roč.
06. 11. – preventivní program Dental alarm (jak si správně čistit zuby), 1. hod. – 5. roč., 2. hod. – 2. roč., 3. hod. – 1. roč., 4. hod. – 4. roč., 5. hod. – 3. roč.
07. 11. – třídní aktivy – 16.00 hod., cca od 16.30 do 18.00 hod. konzultace pro 6. – 9. roč.
07. 11. – turnaj v kopané Coca Cola Cup v Rokycanech, chlapci 2. st.
13. 11. – okresní kolo ve florbalu dívek III. kat. (6., 7. roč.)
14. 11. – okresní kolo ve florbalu dívek IV. kat. (8., 9. roč.)
14. 11. – exkurze do Zoo Plzeň + dějepisná vycházka – barokní Plzeň, 8. A, B
15. 11. – exkurze do Západočeského muzea, expozice pravěku, 5. roč.
15. 11. – fungování místní samosprávy, beseda se starostou, 4. roč.
18. 11. – okresní kolo ve šplhu na tyči, I., II. kat. (1. st.), 9 hod., III., IV. kat. (2. st.) 11 hod.
20. 11. – Školský pohár ve florbalu ml. žáků, 1. – 5. roč.
22. 11. – obvodní kolo v házené, chlapci, 6. – 9. roč.
25. 11. – turnaj ve florbalu v ŠD
26. 11. – výukový program v Pivovarském muzeu – Zapomenutá řemesla, 3. roč.
28. 11. – beseda s členem Konfederace politických vězňů v rámci projektu Příběhy bezpráví, 9. roč.
28. 11. – exkurze do nového planetária v plzeňské Techmanii, 5. roč.
28. 11. – schůzka rodičů 9. (8.) roč. se zástupci středních škol v regionu, 16.00 hod., jídelna
29. 11. – beseda se starostou – Naše obec, 6. A, 6. B

Prosinec 2013

01. 12. – vánoční jarmark, zpívání u vánočního stromu, 17 hod.
03. 12. – beseda s JUDr. Rackovou – Trestní odpovědnost mládeže, 9. roč.
05. 12. – divadlo K Ježíškovi do Betléma, 1. – 5. roč. (úhrada SRPDŠ)
05. 12. – beseda s hokejovým mistrem světa G. Bubníkem v rámci Příběhů bezpráví, 8. A, B
09. 12. – přátelské utkání v basketbalu se ZŠ St. Plzenec
09. 12. – školní soutěž ve skoku vysokém Vánoční laťka
12. 12.– beseda – Zdravá výživa, 8. A – 7. hod., 8. B – 8. hod.
13. 12. – vánoční koncert ZUŠ ve školní družině
16. 12. – školní turnaj v badmintonu
20. 12. – vánoční vystoupení kouzelníka, 1., 2. st.

Leden 2014

07. 01. – beseda, názorné ukázky poskytnutí první pomoci, 9. roč., 7. – 9. hod.
09. 01. – školní kolo olympiády v českém jazyce, 9. roč., 1., 2. hod.
10. 01. – školní kolo soutěže v anglickém jazyce, 4. hod.
13. 01. – hádanky, kvízy a doplňovačky – soutěže ve školní družině
14. 01. – seminář s pracovníkem pedagog. psychologické poradny – Vztahy ve třídě, 9. roč., 2. – 4. hod.
16. 01. – školní kolo dějepisné olympiády, 8., 9. roč., 1. hod.
21. 01. – exkurze do závodu Okal Nezvěstice, 9. roč., 12.30 hod.
21. 01. – exkurze do Galerie v Plzni – Architektura Plzně 60. let, 8. B
21. 01. – stolní fotbal, kulečník – turnaj ve školní družině
22. 01. – okresní kolo matematické olympiády 5., 9. roč.
23. 01. – zápis do 1. třídy, 14 – 18 hod. (bližší informace viz výše)
24. 01. – seminář s pracovníkem pedagog. psychologické poradny – Vztahy ve třídě, 9. roč., 1. – 3. hod.
27. 01. – okresní kolo dějepisné olympiády
28. 01. – školní kolo biologické olympiády kat. C, D (6. – 9. r.), 1., 2. hod.
30. 01. – školní kolo chemické olympiády – praktická část, 1., 2. hod.
30. 01. – divadlo Alfa, představení Pirat07@Queen Of Love, 6., 7. roč.

Únor 2014

03. 02. – kroužek Aquatera ve Sp. Poříčí – v rámci projektu Podpora tech. a přír. vzdělávání
04. 02. – seminář s pracovníkem PPP – Vztahy ve třídě, 9. roč., 2. – 4. hod.
04. 02. – školní kolo zeměpisné olympiády, 1. hod., 8., 9. roč.
04. 02. – turnaj eliminace, Školský pohár ČP ve florbalu, 1. st., 9 hod., hala Lokomotivy
06. 02. – okresní kolo olympiády v českém jazyce, 9 hod., SVČ Pallova ul.
10. 02. – turnaj ve florbalu organizovaný dětským parlamentem, 13.45 hod.
11. 02. – film „Nicholas Winton – síla lidskosti“ + beseda, Měšťan. beseda, 8.30 hod., 8. A, B
11. 02. – školní kolo chemické olympiády, test, 5. hod.
12. 02. – okresní kolo soutěže v němčině, 9 hod., Masarykovo G
12. 02. – soutěž v pamětném počítání, 3 hod., jídelna, zájemci
12. 02. – Den otevřených dveří ve 4. roč., 1. – 3. hod., účast rodičů
15. 02. – dovednostní soutěž Tepfaktor, Chotilsko u Příbrami, přihl. žáci 8. A, B
17. 02. – beseda s prac. Zpč. muzea – Expedice středověk, 9 h. – 2., 3. roč., 10.30 h. – 4., 5. roč.
18. 02. – seminář s pracovníkem PPP – Vztahy ve třídě, 9. roč., 2. – 4. hod.
18. 02. – exkurze do azylového domu v Plzni, 9. roč., 12, 30 hod.
18. 02. – okresní kolo zeměpisné olympiády
19. 02. – beseda o škodlivosti kouření s lékařkou, 1., 2. hod., 7. roč.
20. 02. – obvodní kolo v basketbalu chlapců, IV. kat (8., 9. roč.), 8 hod.
21. 02. – školní kolo soutěže Matematický klokan
24. 02. – turnaj ve vybíjené v ŠD, 14 hod.
26. 02. – školní kolo Pythagoriády, 5. – 8. roč., 1., 2. hod., jídelna
28. 02. – Sportovní den 2. st.

Březen 2014

11. 03. – školní kolo soutěže v recitaci, 4. hod., učebna Vv
14. 03. – Pexesový král, soutěž ve školní družině, 14 hod.
17. 03. – krajské kolo zeměpisné olympiády (vítězka okresního kola)
20. – 21. 03. – seminář pro volbu povolání v Třemošné – Čím chci být, 8. A
20. 03. – seminář Hrou proti AIDS, 9. roč., Plzeň, Šeříkova ul.
21. 03. – školní kolo soutěže Matematický klokan, 2. – 5. roč.
21. 03. – okresní kolo ve vybíjené smíšených družstev, kat. II., 4., 5. roč.
22. 03. – okresní kolo soutěže v recitaci, Plzeň
24. 03. – And 1 Cup v basketbalu, kat. III., 6., 7. roč., chlapci
26. 03. – And 1 Cup v basketbalu, kat. III., 6., 7. roč., dívky
26. 03. – okresní kolo biologické olympiády, kat. C, 8., 9. roč.
27. – 28. 03. – seminář pro volbu povolání v Třemošné – Čím chci být, 8. B
27. 03. – 19. 06. – zákl. a zdokonalující plavecký výcvik v bazénu na Slovanech, 8, 30 – 10 hod., 2., 3. roč.
31. 03. – Biologické praktikum pro 8. A, B na SŠ Sp. Poříčí v rámci projektu Podpory technického a přírodovědného vzdělávání (blíže viz oddíl Projekty)

Duben 2014

02. 04. – exkurze do místní truhlářské dílny, 6. A chlapci, 5., 6. hod.
03., 10., 24. 04. – základní a zdokonalující plavecký výcvik, bazén Slovany, 10.30 – 12 hod., 2., 3. roč.
07. 04. – kroužek Aquatera ve Sp. Poříčí – v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání, vybraní žáci, 13.20 hod.
08. 04. – okresní kolo biologické olympiády, kat. D, 6., 7. roč.
09. 04. – okresní kolo matematické olympiády, 6. – 8. roč.
09. 04. – okresní přebor ve volejbalu, IV. kat. 8., 9. roč., dívky
09. 04. – exkurze do místní truhlářské dílny, 6. B – chlapci, 5., 6. hod.
09. 04. – okresní přebor ve vybíjené smíšených družstev, smíšená kategorie, 4., 5. roč.
11. 04. – fotografování 1. – 5. roč., zájemci, 8 hod.
16. 04. – Novinářský kalamář v házené, III. kat., chlapci 5. – 7. roč.
22. 04. – exkurze do Pivovarského muzea, programy Jak se žilo ve středověkém městě, 5. roč., Zapomenutá řemesla, 4. roč.
24. 04. – výcvik na dopravním hřišti v Blovicích, 4. roč.
25. 04. – výcvik na dopravním hřišti v Blovicích, 5. roč.
27. 04. – krajské kolo Eurorebus, 9 hod.
28. 04. – návštěva místní farmy, školní družina, 14 hod.
29. 04. – Mc Donald Cup, 4. – 5. r., malá kopaná, okres. kolo St. Plzenec
29. 04. – okresní kolo ve streethokeji, 5. – 7. roč.
30. 04. – Pohár rozhlasu v atletice, kat. III., chlapci, dívky, 6., 7. roč.

Květen 2014

15., 22., 29. 05. – základní a zdokonalující plavecký výcvik, bazén Slovany, 10.30 – 12 hod., 2., 3. roč.
06. 05. – trénink na dětském dopr. hřišti Blovice, příprava na soutěž ml. cyklistů, soutěžní družstvo
07. 05. – exkurze do Žihle na viklany, práce s mapou a buzolou, 6. B
12. 05. – soutěžní hry ve školní družině
12. 05. – Soutěž mladých cyklistů, Blovice
13. 05. – fotografování 9. tř. na ročenku, 7. – 9. hod. 7. – 8. hod.
13. 05. – okresní kolo v malé kopané, Mc Donald Cup, 33. ZŠ, 8 hod.
14. 05. – atletika, Pohár rozhlasu, kat. IV., 8, 9. roč., chlapci, dívky
14. 05. – exkurze do zámku a muzea v Blovicích, 2., 3. roč.
14. 05. – exkurze do Žihle na viklany, práce s mapou a buzolou, 6. A
14. 05. – trénink na dětském dopr. hřišti Blovice, příprava na soutěž ml. cyklistů, soutěžní družstvo
20. 05. – beseda s místním včelařem, 2. hod. – 4. roč., 3. hod. – 5. roč.
21. 05. – výchovný koncert Známí – neznámí Beatles, 1. hod., 6. – 9. roč.
21. 05. – prodej sešitů na příští školní rok, 8 hod., 1. – 8. roč.
21. 05. – okresní kolo Pythagoriády 6. – 8. roč., 8 hod.
21. 05. – atletický čtyřboj, kat. IV, 8., 9. roč., chlapci, dívky
22. 05. – soutěž technických dovedností se stavebnicí Boffin 750, 6. hod. 8. A, 7. hod. 8. B
22. 05 – 23. 05. – krajské kolo Soutěže mladých cyklistů v Plzni a Melchiorově Huti
23. 05. – výchovné programy v Zoo Plzeň, 1. – 5. roč.
23. 05. – beseda o nebezpečí drogové závislosti, 1. – 5. hod., 8. A, B
26. 05. – atletické závody ve školní družině
27. 05. – fotografování tříd, 8 hod.
28. 05. – Ekologická olympiáda, Sp. Poříčí, družstvo 8., 9. roč
29. 05. – exkurze do planetária v Plzni, 9. roč.
29.5. – soutěž ve vaření Zlatá vařečka, 13.45 hod.

Červen 2014

02. 06. – fotografování tříd, 8 hod.
02. 06. – kroužek aquaterra Sp. Poříčí, vybraní žáci 8. roč. 03. 06. – školní výlet 7. A – medvědinec a aqua park v Berouně
03. 06. – krajské finále Soutěže technických dovedností, SOU elektro, 9.30 hod., postupující z 8. roč.
04. 06. – školní výlet 1. – 5. roč. – Rabí, didakticko divadelní program Císař Karel IV. přijíždí na hrad Rabí
04. 06. – školní výlet 6. A, Mariánské Lázně
05., 12., 19. 06. – plavání 2., 3. roč., závěrečné lekce
05. 06. – výlet 8. A, B, Železná Ruda, Špičák
05. 06. – školní výlet, 6. B, Zbiroh, Rokycany
11. 06. – muzikál Noc na Karlštejně, 17.30 hod., sportovní hala, vchod z ulice
11. 06. – okresní kolo Streethockey Cup, 5. – 7. roč.
12. 06. – atletický trojboj, 4. – 5. roč.
12. 06. – exkurze do Prazdroje, 9. roč., 13.15 hod.
13. 06. – beseda – poskytování 1. pomoci, 3. hod. – 6. A, 4. hod. – 6. B
13. 06. – návštěva předškoláků v 1. roč., 3. hod.
16. 06. – Kdo si hraje, nezlobí – zábavné odpoledne ve školní družině
18. 06. – exkurze do Komerční banky, České spořitelny, Pošt. spořitelny v Blovicích, 9. roč.
18. 06. – hudebně vzdělávací program na téma Zdravé potraviny, 1. – 5. roč. (cena za vítězství v republikové soutěži Ministerstva zemědělství)
20. 06. – beseda s gynekoložkou, dívky 9. roč., 12.35 hod.
20. 06. – koncert ve školní družině, 14 hod.
23. 06. – netradiční závody ve ŠD, 14 hod.
25. 06. – program s průvodcem – Kupecká stezka okolo Hůrky, 2., 3. roč., 8.45 hod.
26. 06. – program s průvodcem – Kupecká stezka okolo Hůrky, 4., 5. roč., 10 hod.
26. 06. – turistickosoutěžní den 2. st.

(13. 9. 2013, aktualizováno 6. 6. 2014)

Výuka plavání ve 2. a 3. třídě

Součástí výuky tělesné výchovy je i kurz základního a rozšiřujícího plavání pro děti v 2. a 3. třídách. Výuka proběhne v bazénu na Slovanech v Plzni a v 10 dvouhodinových lekcích ho od 27. března do 19. června 2014 uskuteční plavecká škola Rosnička. Výuka bude probíhat ve dvou vyhrazených drahách velkého bazénu vždy ve čtvrtek od 10.30 do 12.00 hod. Rodiče budou hradit dopravu (cca 600 Kč), škola hradí výuku a  nájem bazénu.

(13. 9. 2013, aktualizováno 20.09.2013)

Termíny schůzek a konzultací s rodiči

1. října 2013 – třídní schůzka 1. třídy, 16.30 hod.
7. listopadu 2013 – třídní schůzky a konzultace 16.00 hod.
14. ledna 2014 – konzultace, 16.00 – 18.00 hod.
23. ledna 2014 – zápis do 1. třídy, 14.00 – 17.00 hod.
10. dubna 2014 – konzultace, 16.00 – 18.00 hod.
5. června 2014 – pro rodiče žáků budoucích 1. tříd, 16.30 hod.
Během školního roku individuální konzultace po předchozí telefonické domluvě

(13. 9. 2013)

Provoz školní družiny o prázdninách během školního roku 2013/2014

Vedlejší prázdniny:

provoz ŠD bude pouze o podzimních, pololetních a velikonočních prázdninách, a to při minimálním počtu 10 přihlášených dětí.
V období vánočních a jarních prázdnin je ŠD mimo provoz.

(17.12.2013)

První školní den

Při zahájení školního roku nás 2. září navštívil host z Plzeňského kraje – radní pro oblast zdravotnictví MUDr. Václav Šimánek a starosta obce Lukáš Karkoš. Dvacet prvňáčků ve třídě, zaplněné rodiči i příbuznými dětí, pak naši hosté spolu s vedením školy osobně navštívili, přivítali je a popřáli hodně úspěchů. Dětem udělal radost jak dárek od hosta z kraje, tak i keramická medaile Prvňáček, kterou jsme dětem v upomínku na tuto slavnostní příležitost - první den ve škole - nechali vyrobit. Přejeme všem našim nejmenším žákům, aby se jim ve škole líbilo a aby jim jejich počáteční chuť a elán co nejdéle vydržely.

První školní den První školní den První školní den První školní den

(13. 9. 2013)

Kroužky 2013-2014 – od 1.10. 2013

  0
7.20 - 7.45
5
11.40 - 12.25
6
12.35 - 13.20
7
13.30 - 14.15
8
14.25 - 15.10
15.00-16.30
Po
  Keramic. kroužek Štědr
1. st. 1x za 14 dní sudý t.
Keramic. kroužek Štědr
1. st. 1x za 14 dní sudý t.
  Keramic. kroužek Med
1., 2. st.
  Pohybové hry Mat (ŠD) 2. tř. se po týdnu střídá s 1. tř.   Kroužek badmintonu Matu
2. st.
Kroužek badmintonu Matu
2. st.
 
    Pohybové hry Bru
4. tř.
     
Út     Turistický kroužek Bru
1. st.
Turistický kroužek Bru
1. st.
   
    Pohybové hry Hach
3. tř.
     
St   Pěvecký kroužek Hajž
1. - 2. tř. 1x za 14 dní sudý t.
Pěvecký kroužek Hajž
3. -5. tř 1x za 14 dní lichý t.
Ruční práce (14 -1445) Pá (ŠD)    
    Dramatický kroužek Bra
1. st.
Dramatický kroužek Bra
1. st.
   
      Florbal Mráz
5. - 7. roč. hoši
Florbal Mráz
5. - 7. roč. hoši
 
      Sborový zpěv Šolc
2. st.
Sborový zpěv Šolc
2. st.
 
Čt     zdravotní Tv Bru
1. st.
     
    Výtvarný kroužek Hru
2., 4. tř.
Výtvarný kroužek Hru
2., 4. tř.
   
    Výtvarný kroužek Bra
1., 3., 5. tř.
Výtvarný kroužek Bra
1., 3., 5. tř.
   
    Dopravní kroužek Bru
1. st.
Dopravní kroužek Bru
1. st.
   
      Florbal Kr
8. - 9. roč. hoši
Florbal Kr
8. - 9. roč. hoši
 

Vysvětlivky:
Matu – Šárka Matuchová
Mat – Ivana Matuchová
Med – Medová
Bra – Brabcová
Hach – Hachová
Štědr – Štědronská
Bru – Brudnová
Hajž – Hajžmanová
Šolc – Šolcová
Pán – Pánková
Hru – Hrubá
Kr – Krňoul
Mráz - Mráz

Přihlášky na zájmové kroužky odevzdají děti do 20. září 2013 třídním učitelům na 1. stupni nebo v případě kroužků keramického, florbalového, sborového zpěvu a badmintonového do schránky u jídelny (na tyto kroužky jsou na nástěnce připraveny přihlášky). Tyto kroužky s výjimkou badmintonového a sborového zpěvu jsou spojené s úhradou za činnost kroužku. Cena na přihlášce je uvedena jako orientační, bude upřesněna po zjištění počtu zájemců.

(13. 9. 2013, aktualizováno 8. 10. 2013)

Informace k zahájení školního roku 2013/14

Zahájení škol. roku proběhne v pondělí 2. září 2013 ve třídách (od 7.55 hod. zhruba jednu vyuč. hodinu).

Žáci 1. ročníku – počkají venku, p. uč. třídní a vychovatelky školní družiny je odvedou společně do třídy v 1. patře nad školní družinou (č. 49).

Žáci 6. ročníku, kteří přicházejí ze ZŠ Šťáhlavy, ZŠ Chválenice dostanou 2. září učebnice stejně jako všichni žáci, kteří nově přestoupili na naši školu – přineste si tašku.

Autobus pro žáky z okolních obcí odjíždí v  9.30 hod. od hasičské zbrojnice.

Trasa: Žákava, Milínov, Želčany, Chouzovy, Chválenice, Nezbavětice, Šťáhlavice.

Potvrzení žákovských jízdenek v kanceláři zást. ředitele poslední srpnový týden od 8 do 14.30 hod., od 2. září vždy o hlavní přestávce.

Přihlášky na obědy přijímá vedoucí jídelny od středy 28. 8. do pátku 30. 8. vždy od 8 hod. do 14.30 hod. (možné i telefonicky na čísle 377 891 201). Informace o platbě stravného a její výši – viz níže.

Vzhledem k nízkému počtu přihlášených na oběd 2. září se bude vařit až od 3. září.

Umístění tříd, třídnictví - 2013/14

Třída 2013/14 Umístění v bývalé třídě Třídní učitel Předběžný počet dětí
1. 5. A. Brabcová 20
2. 1. J. Hrubá 26
3. 2. B. Hachová 21
4. 3. K. Brudnová 22
5. 4. S. Hajžmanová 24
      113
       
6. A 7. A O. Bábíčková 21
6. B 8. V. Šiplová 21
7. 6. J. Doláková 31
8. A I - učebna J. Honzová 21
8. B 7. B P. Vejchodová 18
9. 9. J. Skalák 26
       
      138
Celkem     251
Odborné nekmen. třídy: uč. F, Ch, jazyk. učebna, počítač. učebna, výtvar. vých.

Umístění – přehled

Budova 160 (z atria směrem vpravo) přízemí: školní družina I., II., kancelář vedoucí jídelny, kancelář ekonomky

1. patro: 1., 3., 4. roč., jazyková učebna, učebny ZUŠ

Budova 69 (hlavní budova) přízemí: 2., 5., 6. A, 6. B, 7.

1. patro: 8. A, 8. B, 9., počítačová učebna, učebna fyziky a chemie, uč. výtvar. vých. (ŠD III.)

Přejeme všem úspěšný školní rok 2013/2014

(21. 8. 2013, aktualizováno 23.10.2013)

Informace pro strávníky školní jídelny

Vzhledem k tomu, že škola má dlouhodobé problémy s neustálým upomínáním dlužníků za stravné, kteří platí složenkou, je od roku 2012 platba za stravné v ZŠ Nezvěstice prováděna pouze inkasem z účtu. Tento způsob používají všechny jídelny z provozních důvodů (strávníci neplatí v daném termínu, vedoucí musí neustále upomínat dlužníky), kvůli zjednodušení převodu peněz a zejména z bezpečnostních důvodů (riziko přepadení při odnášení tržby na poštu, vyloupení trezoru v kanceláři vedoucí šk. stravování, děti nemusí u sebe nosit větší hotovost, kterou mohou ztratit atd.).

Ke zřízení inkasa na stravné je zapotřebí následující:

Vedoucí školního stravování p. Pavle Matušové nahlaste nejpozději do 30. září číslo svého účtu (tel. 377 891 201), ze kterého platba bude probíhat. Stravné se sráží doplatkem 20. dne v měsíci (za září proběhne platba prvně v říjnu a srazí se pouze částka, kterou strávník skutečně projedl, tudíž nejsou žádné přeplatky nebo nedoplatky).

Pokud platba neproběhne (např. kvůli nedostatku finančních prostředků na účtu), banka se zpětně k platbě nevrací a pouze nahlásí vedoucí seznam neprovedených plateb. Vedoucí pak strávníky upozorní na nedoplatek, který musí strávník uhradit.

Žádáme tedy zákonné zástupce žáků, aby si během září inkaso v bance zařídili, aby od měsíce října 2013 platby za stravné probíhaly bez problémů převodem z účtu. Děkujeme.

(21. 8. 2013)

Informace k volbě povolání pro školní rok 2013/2014

Výchovný poradce

Veškeré informace týkající se výběru škol, učilišť a přihlášek na střední školy podává žákům
i rodičům výchovný poradce pro 2. stupeň p. uč. Ivana Feifrlíková (konzultační hodiny v úterý 15.15 – 16.00 hod. po telefonické domluvě).

Připravované akce

Žákům v 9. třídě budou k dispozici publikace ATLAS ŠKOLSTVÍ 2014 / 2015 – Přehled středních škol Plzeňského kraje (poskytne Úřad práce v Plzni).

Dále bude žákům k dispozici CD Kam na školu – střední školy v České republice 2014 / 2015, jehož prostřednictvím lze rozmanitě vyhledávat školy a obory, které střední školy nabízejí pro příští školní rok. U každého oboru jsou navíc k dispozici stručné informace o obsahu vzdělávání a možnostech uplatnění absolventů

Na nástěnce v 1. patře u učebny chemie jsou vyvěšeny všechny informace, které na školu v souvislosti s volbou povolání přicházejí.

Pomoc na internetu

Již několik let slouží informační systém o uplatnění absolventů škol (ISA) dostupný na webových stránkách www.infoabsolvent.cz jako důležitý informační zdroj. Důležitou součástí informačního systému ISA je i kompletní a podrobná vzdělávací nabídka středních a vyšších odborných škol, která je každoročně aktualizována.

Informační systém o uplatnění absolventů na trhu práce propojuje informace o školách a oborech vzdělání s poznatky o uplatnění absolventů škol na trhu a o potřebách zaměstnavatelů. Je rozdělen do čtyř oblastí: Volba škol a oborů vzdělání, Absolventi škol a trh práce, Průvodce volbou povolání a Problémy při studiu.

S cílem poskytnout zájemcům o další studium, především žákům základních škol a jejich rodičům, co nejúplnější informace o možnostech středoškolského studia se zaměřením na Plzeňský kraj, vznikl portál „Studuj v Plzeňském kraji“- www.studujvpk.cz

Snahou portálu je také vést uživatele k širšímu chápání tématu dalšího vzdělávání, tedy zamýšlet se nejen nad možnostmi dalšího studia, ale také nad důsledky vlastní volby, tj. nad otázkami typu: co budu moci dělat po škole, jaké bude mé pracovní uplatnění. Portál se snaží upozorňovat na širší souvislosti, neboť rozhodnutí o dalším studiu učiněné v 15 letech je do značné míry určující pro celý aktivní život.

Pomoc s přípravou na přijímací zkoušky nabízí odkaz www.scio.cz – pro žáky ZŠ a rodiče.

Termíny podání přihlášek na střední školy a víceletá gymnázia (žáci 5. třídy)

  Termín
Odevzdání přihlášek řediteli střední školy
nejpozději do
15. 3. 2014
Uchazeči o studium na uměleckých školách
s talentovou zkouškou odevzdají přihlášku
řediteli střední školy nejpozději do
30. 11. 2013

Termíny konání prvního kola v přijímacím řízení:

  Termín
Denní forma studia bez talentové zkoušky 22. 4. – 30. 4. 2014
Denní forma studia s talentovou zkouškou
v prvním kole
2. 1. – 15. 1. 2014
Talentové zkoušky na konzervatoře 15. 1. – 31. 1. 2014

V souvislosti s postupem při ochraně osobních dat upozorňujeme, že podle zákona č. 106/199 sbírky o svobodném přístupu k informacím se nepožaduje na přihlášce uvedení údaje o národnosti – vyplnění tohoto údaje je dobrovolné.

Další podrobnější informace

Počet přihlášek na střední školy

Žáci základních škol mohou podat dvě přihlášky na střední školy. To platí i pro žáky pátých nebo sedmých ročníků základních škol podávajících přihlášky na víceletá gymnázia.

Termíny prvního a druhého kola přijímacích zkoušek

Pro prvé kolo přijímacího řízení se stanoví jednotně termín přijímací zkoušky ve středních školách v pracovních dnech od 22. dubna do 30. dubna 2014 (týká se i nižšího stupně víceletých gymnázií).

Ředitelé středních škol si budou sami stanovovat, který den udělají přijímací zkoušky.

Termíny přijímacích zkoušek (pokud se rozhodnou je uskutečnit) musí ředitelé středních škol zveřejnit spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaném počtu přijímaných žáků do 31. ledna 2014 (pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. října 2013).

Zápisový lístek

Svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Zápisový lístek se také považuje za včas odevzdaný, pokud byl v této lhůtě předán k přepravě provozovateli poštovních služeb.
Nepotvrdí-li uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku úmysl vzdělávat se ve střední škole, zanikají posledním dnem lhůty právní účinky rozhodnutí o přijetí tohoto uchazeče ke vzdělávání v dané střední škole.
Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou; to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.
Zápisový lístek bude škola vydávat zákonným zástupcům proti podpisu v době od 10. do 14. března 2014 v době od 7.30 hod. do 16 hod. u ekonomky školy (pokud by byla nepřítomna, vydá jej vychovatelka 2. odd. školní družiny Mgr. Petra Pánková).

Výsledky přijímacích zkoušek

Přijetí lze podle novely školského zákona uchazečům oznámit pouze zveřejněním seznamu přijatých uchazečů. Nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nezletilých nepřijatých uchazečů se stále odesílá rozhodnutí o nepřijetí.

Druhé kolo přijímacího řízení

Školský zákon přímo stanoví, že ředitel školy může po ukončení prvního kola přijímacího řízení vyhlásit další kola přijímacího řízení k naplnění předpokládaného stavu žáků.

Novinky z roku 2012 ve způsobu doručování rozhodnutí

Do tří pracovních dnů ředitel školy určí pořadí uchazečů (školský zákon) a na veřejně přístupném místě ve škole a způsobem umožňujícím dálkový přístup zveřejní pořadí uchazečů podle výsledku hodnocení přijímacího řízení a přehled přijatých a nepřijatých uchazečů.

Přijatí uchazeči – rozhodnutí se oznamuje zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem s výsledkem řízení u každého uchazeče.

Seznam se zveřejňuje na veřejně přístupném místě ve škole a způsobem umožňující dálkový přístup – zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí za oznámená.

Seznam musí být zveřejněn nejméně 15 dnů (a to oběma způsoby).

Musí obsahovat datum zveřejnění (z toho vyplývá, že seznam musí být zveřejněn oběma způsoby ve stejný den).

Musí obsahovat poučení o právních následcích neodevzdání zápisového lístku.

Není již nutné písemné vyhotovení rozhodnutí doručovat uchazečům do vlastních rukou, ale lze zvolit v podstatě jakýkoliv způsob předání, např. doručení obyčejnou zásilkou, při odevzdání zápisového lístku, 1. září při nástupu do školy apod. Takové doručení písemného vyhotovení rozhodnutí však nemá vliv na začátek běhu lhůty pro odvolání a odevzdání zápisového lístku.

U nepřijatých uchazečů se nic nemění, rozhodnutí je nezbytné doručovat do vlastních rukou, úložní doba v případě, že rozhodnutí nelze doručit, je 5 pracovních dnů.

Odvolací lhůta jsou 3 pracovní dny.

Ředitel školy je povinen vyhovět v autoremeduře odvolání uchazeče, který splnil kritéria přijímacího řízení, ale nebyl přijat pro nedostatek volných míst, a to v případě, že se místa uvolnila v důsledku neodevzdání zápisových lístků úspěšnými uchazeči, a za předpokladu dodržení pořadí uchazečů.

Ke stažení

Elektronická příručka Čím budu 2013

(9. 10. 2013)

Školní prázdniny

Období školního vyučování ve školním roce 2013/2014 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 2. září 2013. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 30. ledna 2014. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 27. června 2014.

(9. 10. 2013)

Čím chci být – seminář pro volbu povolání

Občanské sdružení Knoflík pořádá pro naše žáky dvoudenní seminář v Třemošné.

20. – 21. 3. 2014 – 8. A – doprovod třídní Mgr. Jana Honzová
27. – 28. 3. 2014 – 8. B – doprovod třídní Mgr. Pavlína Vejchodová, vých. poradce Mgr. Ivana Feifrlíková

Cílem tohoto semináře je nejen zamyšlení se nad volbou svého budoucího povolání, ale také zhodnocení vlastních schopností a vlastností, které mohou být pro jeho výběr určující.

Program je vypracován na základě několikaletých zkušeností s vedením podobných seminářů v Centru vzdělávání mládeže Waldmünchen, SRN.

Poplatek 500 Kč zahrnuje:

Seminář je podporován z dotačního programu pro nestátní neziskové organizace Plzeňského kraje.

Cíle semináře:

Usnadnit žákům výběr správného zaměstnání a úspěšný vstup do profesního života:

PROGRAM

1) PŘÍPRAVNÉ SETKÁNÍ

Představení cílů semináře
Cíl: Žák ví, co ho očekává a chápe užitečnost semináře.
Zadání domácí přípravy
Každý žák si promyslí konkrétní povolání a nebo skupinu povolání, které by se chtěl věnovat, a připraví si řeč na 1 – 2 minuty, ve které představí:

2) VLASTNÍ SEMINÁŘ

1. DEN

10:00 – 10:20 Seznámení, představení programu a cílů semináře
10:20 – 11:00 Představení žáků
Každý žák hovoří před skupinou podle domácí přípravy.
Cíl: Žák formuloval svoje dosavadní myšlenky o výběru povolání a svoje vlastnosti, které považuje za důležité. Vystoupení žáků se může nahrávat na video pro pozdější srovnání (zlepšení).
11:15 – 12:30 Biografická práce
Čemu se chci věnovat, co mě baví, co mě nebaví, čeho chci dosáhnout.
Cíl: Žák formuloval svoje přání a životní plány, jak je vidí teď.
14:00 – 16:00 Odhad vlastních schopností. Jak se vnímám já, jak mě vnímají ostatní.
Co jsou schopnosti, co jsou vlastnosti, jaké jsou druhy schopností a vlastností. Uvědomění si vlastních schopností, silných a slabých stránek.
Konfrontace vlastní představy a toho, jak mě vnímá okolí.
Cíl: Žák si je vědom svých předností a omezení.
16:15 – 18:00 Analýza vlastních schopností a vlastností.
Bližší zjišťování vlastností a schopností pomocí psychologických testů.
Cíl: Žák si je vědom svých předností a omezení.

2. DEN

9:00 – 11:30 Profil mého zaměstnání. Rešerše informací o mém zaměstnání a přípravě na něj.
Konfrontace vyhlédnutého povolání se schopnostmi (viz 1. den). Rešerše dostupnosti daného povolání, jeho nároků a ohodnocení. Rešerše možností, jak se na povolání připravit. Informace o podobných povoláních. Posouzení, jaké povolání z dané skupiny je pro mě nejvhodnější.
Cíl: Žák má dobré informace o povolání, které chce vykonávat, je si vědom jeho výhod, nevýhod a předpokladů pro jeho vykonávání. Žák zná možnosti, kde se danému povolání lze vyučit, a ví, jaká jsou alternativní povolání.
11:30 – 12:30 Společná prezentace zvolených povolání
Jaké jsou nevýhody mého povolání?
Cíl: Žák si je vědom nevýhod a nepříjemných vlastností svého zvoleného povolání.
14:00 – 16:00 Sebeprezentace a reflexe semináře
Stručný úvod do základních prezentačních technik. Projev před posluchači.
Základy rétoriky. Řeč těla, mimoslovní komunikace. Nácvik.

V projevu by měl žák zodpovědět následující otázky:

Srovnání s prezentací na začátku semináře – buď jenom každý pro sebe (vlastní pocit z prezentace), nebo před skupinou.
Cíl: Žák si uvědomuje, že způsob vystupování je důležitý pro vytváření prvního dojmu a že sebeprezentace je obsáhlé téma, ve kterém se lze dál vzdělávat buď samostatně (literatura) nebo na specializovaných seminářích.

KONTAKT

Bc. Lucie Valentová
Předsedkyně občanského sdružení Knoflík
Mail: lucie.valentova@knoflik.org, webové stránky: www.knoflik.org
Telefon: +49 176 61679 536

Archiv Novinek

2002/2003 | 2003/2004 | 2004/2005 | 2005/2006 | 2006/2007 | 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | 2018/2019